DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. 187 van Pieter Pos', heeft deze portefeuille met bijna al de bouw-schetsen voor één zijner werken bizonder beteekenis, gaarne zoude ik deze dan ook uitvoeriger behandelen, doch zulks past beter in een bouwkundig tijdschrift als in deze bijdragen. HET HUIS RIJXDORP BIJ WASSENAAR. Van het huis Alewijn is helaas thans niets meer overig, het is in 1819 gesloopt en onderging alzoo hetzelfde lot als een ander, een grooter buiten, het huis Rijxdorp, bij Wasenaar, door Post in de jaren 166368 gebouwd en dat in 1824 onder den moker verdween. Het was de Heer Heer Alewijn ter keuze heeft voorgelegd en tevens met hoeveel zorg hij, die keuze gedaan en tot den uitvoer besloten zijnde, elk onderdeeltje zelf' heeft bestudeerd, geteekend en daarna zoo noodig, nog op volle grootte heeft uitgeslagen. Behalve terrein- teekeningen, tal van platte gronden en een tiental verschillende voorgevel-ontwerpen, bevat deze verzameling eenige doorsneden en ontwikkelingen van het vóorhuis, met versiering van de wanden, inzonderheid van den trap-wand en met details van „de leden en cornijs”. een keurige detail van de tralie in een cazijn en van de groote leden der voordeur met zijn licht, zoo mede uitslagen op ware grootte van de drempels en lijstwercken der bolcassijnen en van verschillende pilaster-kapiteelen en basementen en van de trap- en bordes-balusters. Tal van teeke- ningen geven aan de versieringen der zolderingen met hun balken, zooals (bijgaande afbeelding N° 8) en die der plafonds, de betimmering der vertrekken met hun schoorsteenen, het ruitwerk der marmeren tegelvloeren, de indeeling der bij-ge- bouwen met hun galerij, van het houten bouwhuis en de stallen, van de tuinafscheidingen, van de open gaelderijen, traliewerken, graswercken, enz.; schetsen en teekeningen niet achtereen, maar blijkens hun dagteekening in verschillende jaren, al naar de bouw vorderde gemaakt, tevens zijn er bij 2 studies voor eene dam- of penant-tafel, een van het jaar 1655, en een van 1657, beiden in kleur opgewerkt. In het plaatwerk van Post zijn van dit Huis opgenomen, vier platen: de Algemeene Grond, de Perspective Uitbeeldinge, een volledige platte grond van het huis met zijn bijgebouwen en de Voorgevel.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 204