„Voor vraght voor de’sgravenhaagschebouwmeesterpieter post. 191 mij ende mijn soon 1.4. Te samen dg 63oo. Den 28 Januari 1664. Den inhoud deser ontvangen uijt handen van den Heer Rentmr van Schielandt, was geteekend, Pieter Post. De eerste steen van dit gebouw werd gelegd op 31 October 1662, op 20 October 1665 hadden de Heeren Hoogheem raden er hun eerste zitting. Dit gebouw, dat bij Vorstelijk bezoek aan de stad, de eer genoot tot logies te mogen dienen, o. m. in 1811 voor Napoleon, en in 1814 voor Keizer Alexander, is sedert bekend en in gebruik als het AoJ'wzfzws-Museum, dat in 1864 grootendeels uitge brand van 186467 is herbouwd. DE WAAG TE LEIDEN. In het jaar 1657 besloot de Overheid van de stad Leiden, om het oude en vervallen houten Waag-gebouw en mede het Boter-huis door één nieuw gebouw te vervangen, de archi tecten W. van der Helm en Pieter Post uitnoodigend daarvoor ontwerpen op te maken en in te dienen, dat van Post werd gekozen en naar dat ontwerp in 165860 het gebouw uitgevoerd, bestaande uit een vóór- tevens hoofd gebouw, dat tot Waag dient, met twee, door eene overdekte binnenplaats gescheiden lage galerij-gebouwen, tot Botenhuis dienende. Van die ingediende ontwerpen zijn gelukkig drie teekeningen bewaard gebleven, die nu in het Stedelijk Archief berusten, zijnde de voorgevel van het ontwerp van der Helm, geheel in zandsteen gedacht, en de voor- en zijgevel van het ontwerp Post, (zie bijgaand afbeel ding N°. 10), terecht is het ontwerp Post gekozen, dat inderdaad veel karakteristieker is als dat van van der Helm. De onder-bouw, met groote luifels ter weerszijden voor zien, is geheel in zandsteen, de boven-bouw in baksteen met zandsteen lijstwerken en hoek-blokken uitgevoerd, al

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 209