UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 13 gecomporteert, gelijk een goet leerknecht schuldich ende gehouden is te doen,” „versouckende mitsdien aen allen, ende eenen yegelicken, die desen getoont sal werden, den voorsseiden Johannis Steek daer voor te kennen ende houden ende sulex hem zoodanich hulp ende addres te doene, als zij souden willen hen te geschieden.” Van dezen goudslager Gratiaen Soetens weten wij door het volgende stuk (N°. XVII) nog iets meer. Korten tijd voordat de voorafgaande acte werd opgemaakt, den 18 Mei 1639, besteedde hij zijn zoontje Phillips voor zes jaren bij de goudsmeden Hans Jacob Peer en Davith Michel „omme te leeren het hantwerek ofte conste van goutsmeden.” Vijf jaren lang zullen de patroons den jongen Soetens voorzien van „cost, eeten ende drineken, mitsgaders van slaepen, doch sal de voorsseide Gratiaen Soetens sijn soontge moeten versorgen van cleederen, wasschen ende wringen.” Gedurende vier jaren zal de vader vijftig gulden per jaar aan Peer en Michel betalen, het vijfde jaar niets, „ende nopende seste jaer sullen sij comparanten met den anderen ter expiratie van vijff jaeren accorderen, wat de verdienste van hem Phillips als dan voor ’t seste jaer sal sijn.” Mocht Phillips eenige „ontrouwicheijt” doen, dan is zijn vader tot schadevergoeding verplicht. Hier betaalt dus de leerling eerst vier jaar lang leergeld, geeft ver volgens, maar ontvangt ook niets; eindelijk ontvangt hij loon naar de diensten, die hij bewijst. De familie Soetens moet ons nog eenmaal in dezelfde Meimaand 1639 bezig houden. Den 22Sten van die maand besteedden de broeders Gratiaen, Abraham en Jacob Soetens „als oomen ende voogden van ’t naegelaten soontge van Felicx Soetens, haerluyder broeder” dat zoontje, dat ook weer Felix heette, voor vijf jaren en zes maanden in de leer bij den zwaardveger Pieter van Diese. De conditiën zijn ongeveer als in het vorige stuk. Wat de belooning

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 20