192 DE’sGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. het ornament- en beeldhouwwerk is van de hand van Mr. Rombout Verhuist van Amsterdam. De groote vierkante Zaal op de verdieping diende voor de vergaderingen van het Chirurgijns-gilde, voorliet „Collegium Chirurgicum”. x) DE WAAG TE GOUDA. In het jaar 1668 werd Post door de Vroedschap der stad Gouda belast met het maken van het ontwerp voor den bouw eener nieuwe Waag aldaar, te stichten in de Regen boog, benoorden het groote Markt-veld, waartoe aldaar tien huizen werden aangekocht en afgebroken. Hij maakte daarvoor twee verschillende ontwerpen, beiden opgenomen in de uitgaven zijner bouw-werken en waarvan m. i. het minst gelukkige, het ’t minst breed opgevatte, is gekozen en uitgevoerd, misschien wel, omdat dit prijkte met de wapenschilden der Heeren. In 1669 werd Post betaald voor het teekenen van het gebouw mitsgaeders de teeke- ning van de earner daer de classis hare vergadering houden 402. 14 st. Het geheel vrijstaande gebouw, groot buiten werks, 11-30 bij 12.75 M., heeft gelijkvloers zes groote deuren, en bij elk dezer eene weegschaal, die aan de zware balken is opgehangen eene balklaag, door een kolom in het midden van het gebouw ondersteund. Ter weerszijden is tegen het gebouw aangebracht een breede luifel, welke boogsgewijze bij elk der deuren het beloop volgt harer halfrond gesloten boven-lichten. De voorgevel die geheel het karakter heeft van de Waag te Leiden, 10 jaar vroeger door Post gebouwd, is geheel in zand steen opgetrokken en versierd met „eene in marmer ver hakte verbeelding der aldaar gepleegden handel”, omsloten 1) Blijkens de thesauriers-rekening van 1658 werd 12 Januari aan Michiel Hannot vier gulden betaald voor ,,’t gene ten zijnen huijse is verteert door Post uijt den Haech en den stadsm''. met het overleggen van de teijekeninge van de Waech” waarmede in Juni van dat jaar was aangevangen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 210