HET RAADHUIS TE MAASTRICHT. 13 door een feston-rand, zijnde het werk van Bartholomeus Eggens; de tympans van de voor- - en achtergevel fron tons zijn gevuld met een paar leeuwen het wapen der Stad vasthoudend. Eggens werd betaald voor het „Basterd Leeven” met het Beeldwerk fl. 2506 en voor de 4 wapens fl. 800. Eene spil-trap geeft van binnen toegang tot de overwelfde boven-zaal door 9 kruisramen verlicht; eene Dorische kroonlijst in zandsteen, de metopen gevuld met baksteen, dient tot gootlijst; het geheel vormt een even sierlijk als karakteristiek gebouw. DE ’s GRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. I93 Toen de stad Maastricht na jarenlange overwegingen en uitstel, eindelijk in het begin van 1656 besloot tot den bouw van een nieuw en groot stadhuis, werd aan Pieter Post, onder opgaaf van de bouwsom die men wenschte te besteden, het ontwerp daarvan opgedragen en hem den 3oen Juni verzocht daarvan een model in hout te doen maken met uitgewerkte begrooting, een model waar voor fl. 345 betaald is. Op den 2ien Julij 1659 had de eerste steenlegging plaats en den yen Julij 1664 vergaderde de Overheid voor het eerst in het nog slechts gedeeltelijk voltooide gebouw, de toren toch, werd eerst in 1670 opgetrok ken en het binnen-schilder- en tapisserie-werk en het goud leer eerst langzamerhand aangebracht, zoodat feitelijk eerst in 1740 het gebouw geheel voltooid kon genoemd worden. Aan Post, die 200 exemplaren van het op zijn kosten gegraveerde plaatwerk van den bouw van dit Raadhuis, na daartoe dato 18 Sept. 1664 verkregen octroij, met oot moedige opdracht aen de Edele, Aghtbare, Wijse en Voor- sienige Heeren de Magisstraat der Stad, had aangeboden, werd daarvoor 15 Maart 1866 fl. 600 tot vereering ge schonken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 212