196 DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. is, die zóó rustig en uitgevoerd. De gevels, zie afbeelding N°. 13 wel wat eentoonig ge lijkvormig, hebben alle een breed midden-avant-corps, een onderbouw, de beide kelder-verdiepingen saamvattend, eene Ionische pilaster-orde met kroonlijst de voornaamste ver dieping omsluitend en eene Corintische pilaster-orde met hoogst eenvoudige kroonlijst de boven-verdieping van het gebouw afsluitend. Alleen de avant-corps, van voor- en achtergevel hebben nog een boven-bouw door een fronton gedekt, dat van den voorgevel met het Wapen der Stad in zijn tijmpan, terwijl Minerva en Mars ter weerszijden Hal, waarin nu het toren-gedeelte te sterk spreekt en niet ge noeg in overeenstemming is met het vóór-gedeelte. Eene steenen hoofdtrap, die echter wat ruimer behandeld en even als de zaal-bekoepeling ook wat meer belicht had kunnen zijn, geeft van uit het achter-einde der Hal toegang tot de boven galerij en boven-verdieping, alwaar alles even als beneden overigens op ’taller eenvoudigst behandeld is. Van buiten spreekt het meeste en het dankbaarste de monumentale opgang, de vóór-trap. Met drie treden kornt men van af het trottoir op het eerste- of midden-bordes, van waar men ter weerszijden met dertien treden opklimt naar het tweede bordes, dat met zijn omgaande balustrade de volle diepte der vóór-trap aan beide zijden inneemt, en met zeven treden toegang geeft, tot het groote boven- of derde bordes, dat met zijn beide trappen door eene galerij is besloten en overdekt, die het groote balkon daar boven draagt, en vanaf dit bordes is de toegang tot de voor naamste verdieping van het Stadhuis, tot de Hal. Deze buiten-opgang is het karakteristiekste gedeelte van het ge bouw, is inderdaad de gelukkigste, de deftigste en meest monumentale buiten-opgang die wij in ons land vóór eenig gebouw bezitten, ik ken er althans geen, die zóó imposant en ongekunsteld en grootsch is opgevat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 217