DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. 197 VERDERE BOUWWERKEN VAN POST. Zoo is mij gebleken uit van der Ad's Aardrijkskundig woordenboek, dat de koepelvormige boven-bouw van den toren der Hervormde kerk te Buren naar een ontwerp 1) De afmetingen bovengenoemd en de beschrijving zijn in hoofd zaak gevolgd naar de gravures door Post van dit gebouw uit gegeven. Justus Danckers gaf in zijne „Architecture Civilis”, ver schenen Amsterdam A° 1680, op folio 26, de Tooren ofte Kapwerck van dit Stadthuijs. t¥. A. Bachie.ne, geeft in zijne: „Beschrijving der Vereenigde Nederlanden”: eene gravure, groot 15V2 bij 23s cMdit Raadhuis in opstand voorstellende, het is echter een geheel ander, een langwerpig gebouw aan zijn lange zijde breed 15 ramen en aan zijn smalle zijde breed 4 ramen en op elk der beide achterhoeken voorzien met een vierkante lompe toren in een achtkant fantasie-spits eindigend. Misschien is dit eene afbeelding van een der gelukkig niet tot uitvoering gekomen ontwerpen. daarvan gezeten, den overgang met den gevel vormen; aan den achtergevel vormen twee hoornen van overvloed dien overgang. Midden boven dien avant-corps’ met hun frontons, verheft zich uit het leiendak de eerst vierkante en vervolgens achtkante hooge koepel-toren, met een engel met eene ster in de hand, het Wapen der Stad, tot windvaan, eene hoogte bereikend van 48 M. straat. 1) Het gebouw voor zich, heeft, behalve zijn inwendige ver siering, gekost fl 127.000, een bedrag, dat, als het inderdaad juist is, buitengewoon laag is te noemen. Met dit gebouw. Post’ voornaamste werk, eindigt de beschrijving zijner bekende bouwwerken, behalve deze heeft hij echter nog tal van andere werken direct of indirect uitgevoerd of ontworpen, doch aangezien hij, behalve zijn plaatwerk, geen letter schrift over zijn werken heeft nage laten geeft slechts het toeval hieromtrent af en toe eenig licht.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 219