UIT DE PROTOCOLLEN DER I-IAAGSCHE NOTARISSEN. betreft, „na de expiratie van de voorsseide vijff jaeren ende ses maenden belooft den voorsseiden van Diese aen den voorsseiden Felicx Soetens te sullen betaelen de somme van t’ sestich guldens eens, sonder meer” (N°. XVIII). Zwaardvegers komen meer voor in de Haagsche nota- rieële protocollen. In het volgende contract (N°. XIX) doet een vader zijn zoon bij een Haagschen zwaardveger in de leer voor den tijd van vijf jaren. De jonge man zal niet alleen „cost ende dranck naer behooren” krijgen, maar ook „cragen ende neusdoecken, als zijne cragen ende neusdoeken, dien hij jegenwoordich heeft, versleten soude mogen zijn.” De vader zal echter zijn zoon voor zien van „clederen, kousen, schoenen ende hemden ende voorts ’t ghene ’t sijnen lijve hoort, naer behooren.” De bewassching komt daarentegen voor rekening van den zwaardveger, die den jongen behalve zijn vak bovendien teekenen, schrijven en rekenen zal leeren. Hij zal voor den vader van zijn leerling den degen verzilveren en hem bovendien een „wachtdegen” leveren; maar daarmede zullen dan alle pretensiën uit de wereld zijn. Mogelijk werd in dat geval de zoon bij den zwaardveger in de leer gedaan om een oude schuld te delgen. In het volgende contract (N°. XX) doet de Haagsche zwaardveger Leendert van der Ka zijn zoon Huybert bij zijn vakgenoot Jacob Truweel in de leer voor den opval lend korten tijd van één jaar. De patroon zal den leerling „leeren ende instrueren op allerley werck van uythouwen, vijlen, biessen ende anders, niets uytgesondert, aen het swaertvegen principalijck dependerende.” Maar daaraan was deze eigenaardige voorwaarde verbonden „mits dat al hetgene sijns van der Ka soone, in voegen als vooren compt te wercken, int geheel sal sijn ende comen ten proffijte van hem Leendert van der Ka”, die dan ook voor materialen en gereedschappen moet zorgen. Hij zal verder

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 21