198 DE’sGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. Mede was Post betrokken bij de vergrooting van het anno 1661 te Delft gebouwd Wapen- of Ammunitie-huijs, althans den i4en Februari 1667 wordt hij gelast „een bestek te maecken van het geprojecteerde werck te Delft ter plaatse van de daartoe ad fl. 2.000 gekochte loijerij.” Iets meerders heb ik echter hieromtrent niet kunnen vinden, waarschijnlijk was het ook met Post, dat in 1665 werd overlegd eene plaats tot voorsiening in een Corps de Garde voor de Ruiterij in den Haag, en werd hem dit werk daarna opge dragen; of de Bibliotheca Thysiana op het Rapenburg te Leiden in 1655 gebouwd, mede door Post is ontworpen van Post is uitgevoerd en uit eene aanteekening van Mr. de Roever, gevonden in de acten van 1660 van Notaris N. Henricx, dat Arent Heemskerk, timmerman te Rijswijk heeft gemaakt voor fl. 1250 fl. 150 als ’t goed wordt afgeleverd, de spits of naald van den kerk-toren in de Beemster, naar eene teekening van den architect Post. Ook het Geschut-giethuijs, dat de Staten-Generaal van Holland en West-Friesland in de jaren 166568 alhier aan den Nieuwen Uitleg en de Prinsesse-gracht deden bouwen, schijnt gemaakt naar het ontwerp en bestek van Post, welke bouw, te oordeelen naar de groote bedragen hem daartoe bij herhaling door den Ontvanger-Generaal in de jaren 16666768 verstrekt „om te dienen tot soodanige nootsaeckelijckheden als tot bestellinge van het nieuwe geschuthuijs,” of wel, „tot betaling van arbeijders” door hem blijkbaar geheel in eigen beheer is uitgevoerd. Met zijn eenvoudig behandelde voorgevel op een klein plein iets terug gezet, is het, trots zijn wat al te forsch behandeld beeld- en wapen-werk boven den hoofd-ingang, toch een gebouw met karakter, hoezeer het door lateren aanbouw en vooral door het verlies zijner kruis-vensters niet gewonnen heeft.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 220