200 DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIET ER POST. en te Gouda en het Raad de Waag-gebouwen te Leiden huis te Maastricht. Van zijn werken heeft Post zelf volledig in gravure uitgegeven: de Oranje-Zaal, het huis Swanenburg het Raad huis te Maastricht, de buiten-verblijven Vredenburg en Rijxdorp en een 22-tal schoorsteenmantels, door hem voor het Huijs in ’t Bosch, voor het Hoff in ’s Gravenhage voor het Oude Hoff in ’t Noord-eijnde en voor het Maurits-huis ontworpen en uitgevoerd, schoorsteenmantels, die nu echter alle, op slechts ééne na in het Huis ten Bosch, verdwenen zijn. In het jaar 1715 verscheen „chez Pierre van der Aa, dans 1’Academie a Leijde” een groot formaat plaatwerk, getiteld: „Les Ouvrages de Pierre Post, Architecte de Leurs Altesses les Princes d’Orange”door hem opgedragen „a Son Excellence Monseigneur Guillaume Baron de Wassenaer” en met diens wapen op het titelblad versierd. Van der Aa zegt, dat hij geeft niet alleen de platen, welke Post voorheen reeds op eigen kosten had laten graveeren en zonder eenige toelichting had uitgegeven, maar tevens „diverses autres productions de eet habile homme qui n’ont point encore été publiées dont les desseins originaux, de la propre main de 1’Auteur m’ont été communiquez” en hij voegt er bij: „qu’un grand Connoisseur et Professeur en cette science, lequel étoit ci-devant en France, de même que ces Ancêtres de Père en fils, Architecte de Roi, aiant bien voulu se donner la peine, pour obliger le public, de faire la description de chacum des Edifices représentés et de chaque planche en particulier”. Hij noemt zijn naam evenwel niet, maar dit kan bezwaarlijk iemand anders zijn als Daniel Marot, de bekende architect en ornamentiste. Van der Aa heeft in dit uit 76 platen bestaande werk, opgenomen, behalve de bouwwerken door Post reeds uitgegeven, zijndede Orange-zael (in 12 platen), het huis Swanenburg (in 8

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 222