DE REGEERING VAN ’s GRAVENHAGE 1795 1851. 217 REVOLUTIONNAIR BURGER-COMITÉ. Dagboek van I. A. Naber, herdr. in den Tijdspiegel 1895II. officieele stukken. Slechts waar die voor voornamen, beroepen, sterfdata enz. in den steek lieten zijn andere, de heerenboekjes bijv., te hulp geroepen. De namen van hen die in functie waren, zal men gespatieerd vinden terwille van het gemakkelijker overzicht. De bijvoeging der beroepen tot 1800, voor zoover dat mogelijk was, is geschied om te doen zien welke wijziging zich in den loop der jaren voltrok ten opzichte van de kringen, waaruit de bestuurspersonen werden gekozen. Het valt zoodoende op o.a. hoe kort slechts de kleine burgers, kooplieden en hand- werkpatroons, werkelijk invloed uitoefenden. Den 18 Januari 1795, des nachts om 12 uur ging de Stadhouderlijke familie in een Scheveningsche pink onder zeil naar Engeland; den 19 voltrok zich de omwenteling te Amsterdam, den 21 kwamen de fransche troepen in den Haag en deden het Hof van Holland en de Magistraat van ’s Gravenhage een publicatie verschijnen, waarbij den burgers verzocht werd: alle „Orange teekenen in de teegenwoordige tijdsomstandigheeden af te leggen” en hun vrijheid gegeven „terwijl de Franschen gede clareerd hebben alhier als vrienden te zullen inkoomen, de Nationaale Fransche Cocarde te draagenden 30 werd de Schutterij ontwapend en de wacht op het Stadhuis door Fransche troepen bezet; de Haagsche Courant verscheen op dien dag, een Vrijdag, voor het eerst met aan het hoofd de vrijheidsleuze. l) Toch duurde het nog tot den 2 Februari, dat het oude stadsbestuur werd vervallen verklaard van zijn post. In zake de schutterij nam het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 242