Als Secretarissen werden 12 Januari 1816 benoemd en 15 Jan. d.a.v. beëedigd: Mr. Bonifacius van der Haer. Mr. Marcellus Emants. STEDELIJK BESTUUR 1824 Maart 831 Dec. 1851. Deze inrichting bleef geldende tot in 1824 een nieuw „Reglement voor het Bestuur der stad ’s Gravenhage”, gearresteerd bij ’s Konings besluit van den 4 Januari N°. 108, van kracht werd. Het bepaalde, dat het Bestuur samengesteld zou zijn uit een Burgemeester, vier Wethouders en een Raad van 28 leden, („zullende twee leden moeten worden genomen, uit de ingezetenen, die in het stedelijk buiten-territoir van Scheveningen vaste woning houden”), allen voor het leven benoemd. Behalve den eersten keer, wanneer de benoeming door den Koning geschieden zou, werden de leden van den Raad regelmatig door het Kiezerscollege van 48 personen benoemd, dat op zijn beurt door de stemgerechtigden werd gekozen. De vergadering van het kiezerscollege geschiedde maar eens per jaar nml. in de eerste week van October, voor alle sedert de vorige vergadering ontstane vacatures. Behalve dat de census van 25 tot 33 gulden voor de eerste en van 100 tot 140 gld. voor de tweede categorie verhoogd werd, kwamen de bepalingen voor stemge rechtigden en voor kiezers overeen met die van het reglement van 1815. De Koning benoemde uit den Raad de vier Wethouders en den Burgemeester ofschoon bevoegd, den laatste ook buiten de leden van den Raad te benoemen. De bevoegdheden van den Burgemeester waren nog DE REGEERING VAN ’s GRAVENHAGE 1795-1851. 253

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 278