UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 20 daertoe sullen werden geëmploijeert bij de Edele Heeren ’t sij tot Amsterdam ofte elders daer het selve sonde mogen sijn”. Desnoods mag Stien ook met vijftig man volstaan. Voor ieder man ontvangt hij negen rijksdaalders; bovendien zal hij luitenant bij de compagnie wordenals borg voor hem treedt zijn broeder Havick Stien op. En zoo kon de ronselaar zijn gang gaan. Een veel hooger personage treedt op in een stuk van 13 December van hetzelfde jaar over een soortgelijke zaak (N°. XXXII). „Sijn Excellentie d’Here Prince Maurits Palsgrave aen den Rijn, Hertoogh in Beyeren etc.” con tracteert namens „Syner Excellencie Heer broeder Prince Philips mede Paltsgrave aen den Rijn, Hertoogh in Beyeren etc” met Tieleman Cannarts, die hem „ten dienste van de Serenissime Republycque van Venetiën” binnen vier of vijf weken te Rotterdam vijftig weerbare mannen zal leveren tegen elf rijksdaalders per stuk. De mannetjes waren dus, vergeleken bij het vorige stuk, iets duurder geworden. Weer iets goedkooper, acht rijksdaalders, zijn ze in het volgende document (N°. XXXIII). Den 18 December 1646 contracteert Otto van Doorn, kapitein in dienst der Republiek Venetië, met Pieter Janss. van Coppel en neemt hem aan als „gevrijde corporael” over de vier soldaten, die deze zal aanwerven. Het bedenkelijke van deze zaak is, dat Coppel zelf vrij blijft. Is hij met zijn soldaten in Venetië, dan zal hij „aldaer ofte waer het soude moogen weesen sijn fortuyn moogen gaen soucken, sonder dat den gemelten capitein hem eenige verhinderinge daerinne sal moogen doen, maar daertoe te verleenen desselfs passepoorte”. Het volgende stuk (N°. XXXIV7) handelt over de leverantie van wapenen aan den Koning van Frankrijk. Er bestond dienaangaande een contract tusschen Utrechtsche en Haagsche wapenmakers; maar de Hagenaars hielden zich

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 27