UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 22 luitenant Willem Jansz. Nagel van 21 April 1626 (N°. XXXVII). Om met de militaria te eindigen een stuk over de Haagsche geschutgieterij. Den 11 Augustus 1669 ver klaart Willem Wegewaert, die door den Raad van State is benoemd tot opvolger van zijn vader Coenraedt Wege waert, „in sijn leven meester groffgeschutgietter van de Generaliteyt”, „de geschutgieterswinckel” naar behooren te zullen drijven en zich „omme pregnante redenen ende ver- scheyden goede consideration, daermede hij hem tot sijn voornoemde moeder juffrouw Maria van der Nieupoort, ende de gansche naergelatene familie van sijn zalige vader, in sijn gemoet overtuycht ende verplicht bevint, mitsgaders in gevolge ende tot prestatie ende voldoeninge van de be loften, die hij comparant inde sieckte ende voor het doot- bedde van zijn zaliger vader aenden selven sijnen vader tot diversse maellen in cinceeriteyt ende van goeder hertten ge- daen heeft” om zijn ambt gedurende zes jaar ten bate van zijn moeder en zijn broeders en zusters te vervullen. Daar enboven mag deze familie „in slants huysinge aen de gietterije behoorende” blijven wonen. Maar daarvoor „bij sijne moeder de weduwe ofte anders van slants wegen naer ouden ge- bruycke (hem) besorcht sal werden de noodige spijsse van cooper, tin ende andere behoeften, tottet gieten van canon”; bovendien zal zij hem kost en kleeding geven „eerlijcken ende naer sijne qualiteijt”, alles onder nadere goedkeuring van den Raad van State (N°. XXXVIII). Een enkele maal hebben wij reeds vennootschappen, associatiën, of hoe men ze met een modern woord noemen wil, aangetroffen. Ziehier nog eenige andere. Vooreerst een overeenkomst tusschen Adrian Vlack, boekdrukker in den Haag, en Pieter Aertsen, boekverkooper te Amsterdam, (N°. XXXIX) den 27 Augustus 1662 gesloten. Vlack zal voortaan drukken „een Dijndaegse ende Donderdaegse

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 29