UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 23 Haegse Courante op sulcken formaet ende maniere als de Amsterdamse ende Haerlemse couranten ordinaris gedruckt worden”. De onkosten zullen door beide contrac tanten gelijkelijk worden gedragen; ook de profijten zullen aldus worden verdeeld. Een tweede contract wordt den 2 November 1671 ge sloten tusschen Henry Heuck, „Directeur des Inventions de Cristal” en Vincent Pompée, „gentilhomme verrier, travaillant au dit cristal” (N°. XL). Pompée en Heuck zullen samen werken „dans l’artifice de souffler cristal” „comme il sera proposé et ordonné et en la plus milleure forme qu’ils le puissent faire”. Zij zullen vijftien uren per dag werken „y compris un heure ou cincq quard’ heures le plus haut pour son diner”. Overwerk zal afzon derlijk worden verrekend evenals arbeid gedurende minder dan vijftien uur. „Lesdits Sr. Pompée et les autres seront aussi obligés de travailler touts les jours et journellement, mesme au jours de festes, excepté seulement les Dimanches et les grandes festes de Noël, de Pasque et Pentecoste, durant lesquelles trois festes ils seront exempts trois jours chasque fois dudit travail, si ce n’est, qu’il y a periculum in mora ou de l’ouvrage a faire que ne pouvoit pas attendre”. Bij ziekte mag Heuck Pompée en de zijnen door anderen vervangen, wanneer „par un tel empeschement louvrage ou le fourneau fust arresté sans avoir quelque progres”. Pompée zal voor zijn werk genieten 70 rijksdaalders per maand; bij verhindering om te werken door een gebrek aan het fornuis of anderszins zal hij „avec son valet” vijf rijksdaalders per week genieten. Bovendien zal Heuck aan Pompée „pour louage de maison et bruslage” 17 rijksdaalders per jaar betalen. Wij hebben hier dus niet te doen met een gewoon arbeidscontract tusschen meester en gezel. Blijkbaar werkt Mr. Pompée geheel zelfstandig, al is het ten bate van zijn medecontractant;

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 30