HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 317 1) De publieke verkoopingen werden werkelijk in dit jaar naar de „Nieuwe Doelen"” overgebracht, totdat de notarissen in 1811 het tegenwoordig nog bestaande verkooplokaal in de Nobelstraat in gebruik namen. Zie pag. 358. Hij deelde in de Haagsche Courant mede dat hij „conti nueert in het houden van logement en tafel alsook aparte maaltijden enz. buiten's huis.” Deze kastelein Marpurg vertrok echter in Mei 1805 naar Hoorn om kastelein te worden in de Doelen aldaar. Dit spoedig aftreden als hoofd dezer historische inrichting wordt meer omschreven dan verklaard in de volgende advertentie van de Haagsche Courant. 29 April 1805: „B. Beerens, zich door het overbrengen van de pubicque verkoopingen door den Raad der Gemeente in den Nieuwen Doelen genoodzaakt vindende om zijn affaire als logement houder in de Castelenije van den Hove van Holland wederom te aanvaarden, continueert van dato dezes met het logeren van vreemdelingen en het houden van publieke tafel en aparte maaltijden, mitsgaders eeten buitenshuis en in dit een en ander voortaan zijne middelen van bestaan zullende moeten zoeken, recommandeert zich tot dat einde in ieders gunst en aanbeveling.” Volgens de Haagsche Courant van 19 Febr. 1810 was te huur tegens 1 Mei 1810, „het van ouds gerenommeerde Logement de Castelenije, staande bij de Hofsingel in den Haag, welk huis mede is ingerigt en waarschijnlijk (wanneer het Hof van Justitie geene redenen en contrarie heeft) zal blijven dienen tot het doen van gijselingen en in bewaring houden van civiele gearresteerdens.” ’t Is ook een reclame voor een hotel, als men wil. ’k Maak mij sterk dat wanneer toen reeds de trek der Amerikanen naar Holland bestaan had het hotel te klein zou zijn gebleken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 345