UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 27 De volgende stukken brengen ons in de schilderswereld. Het eerste (N°. LI) betreft een portret, geschilderd door den Haagschen meester Pieter Pijl, die ook van elders als leerling van Paulus Moreelse bekend is. Een zekere Maria Ruijters legt den 27 Februari 1642 de verklaring af, dat ongeveer zes jaar geleden „denselven Pijl ge- schildert heeft eenen Sr. van Mil, juwelier, welcke schilderije zij attestante omtrent vijff weecken naer t’ overlijden van den voorsseiden Pijl door ordre van den voorsseide Cornelia van Dalen (de weduwe van den schilder) ten huyse van de voorsseide van Mil gebracht heeft. Verclaerde mede, dat haer voorsseide juffrouw haer dede seggen aen den voorsseiden van Mil, dat sij dertich gulden voor de schil derije moste hebben, ende dat deselve zoo aen haer man bestelt was, hetselve zij attestante seggende, seijde van Mildaer sijn vijff ricxdaelders, gheeft die jou joffrouwe ende ick sal bij haer coomen ende stellen haer te vreden”. Bij de volgende „insinuatie ende protest” beklaagde Thomas Brouart, thesaurier-generaal van den Prins van Oranje, zich over de handelingen en lasteringen van den schilder Esaias van der Velde, die beweerde, dat hij door genoemden thesaurier honorarium voor een aan den Prins geleverde schilderij ad 200.was te kort gedaan. De schilder kroop echter in zijn schulp, toen hij werd gesom meerd zijn beweringen waar te maken. Het stuk is van 3 en 5 Januari 1626 (N°. Lil). Met den overgang van de schilderswereld naar planken- land blijven wij in het rijk der kunst. Ook over deze provincie van dat rijk geven de Haagsche notarieële proto collen een en ander. Uitteraard zijn het geen kunstzaken in engeren zin, die voor den notaris worden gebracht. Maar onze kennis van het Haagsche tooneel vermeerderen deze acten toch wel. Hier is een contract, den 22 April 1664 gesloten tusschen „La troupe des commediens de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 34