28 UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. Mademoiselle d’Orlians”, die ons ook van elders bekend is, en mr. timmerman Arie Janssen Rotteveel (N°. LIII). Deze „sal maecken in de kaetsbaene op het Buijtenhoff een volmaeckt theater na haere fantasie ende ordre met baneken ende besloten logesop ordinaris forme sijnde 30 of 32 voeten lanek”. Hij zou daarvoor 260 gulden genieten. De leverantie werd door Rotteveel zeer ge- wenscht; ten minste er werd bovendien geaccordeerd, „dat in 't toecomende niemant anders als hij Rotteveel haere theaters sal maecken”. Van de acteurs hebben geteekend N Jolimont, La Sousteyn Jean Palet, dit Bellefleur, „commedien francoijs”, en Louis Drouin dit Louis, „commedien”. Dan volgt een huurcontract van 9 November 1648. De houtkooper Johan Locgué (N°. LIV) verhuurt aan Jan Baptist van Forenenberg, Triael Perker, Bartholomeus van Velsen en Gillis Noseman „meesters van de Neder- duijsche commedianten”, „seeckere schuere, lanek sestich ende breet 42 voet, soo ’t selve is leggende, opgetrocken voor met een stene muijr die hij verhuijrder staende heeft op de Princegracht, die haer verbinden en betimmeren sal”. De huur zal drie jaar loopen; de huurprijs is 350 gulden per jaar „ende tot een recognitie voor de huijs- vrouw van den voorsseiden verhuijrder eens een gouden ducaton ende een discretie voor de dienstmaecht van den- selven Locqué,” die ook verder de schuur voor het beoogde doel zal in gereedheid brengen. Een tweede huurcontract betreft weer Fransche acteurs. Den 7 Januari 1671 (N°. LV) verhuurde Pieter van Gooi, „kaesbaenmeester”, aan Jaques de Fontenel, Jan du Bocage en Jan Batista Prefleury, „Franse comedianten”, „seeckere kaesbaen, staende ter sijde sijn verhuijrders huijsinge omme bij haer huijrders in dese winter offe soo lange, als het de heeren huijrders sal gelieven tot het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 35