329 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. dame een erg schwarmerisch versje had geschreven over „die Welt” en „der Mond” en „der Tod” al of niet of gedeeltelijk geïnspireerd door Heine, en waaronder een koelbloedige, cynische Hollander had geschreven Nonsens Lotje, Trouwen mot je. Die boeken hebben in hun onbeperkte intimiteit en spon tane uiting die niet zelden geestig is, werkelijk een waarde die menigmaal wordt onderschat. De schilder Gabriel had op zijn atelier een dergelijk boek liggen, getiteld „Le Pour et le Contre” waarin hij alles verzamelde wat over zijn werk werd gedrukt; en misschien heeft de critiek, die anders wel eens verbittering wekt, nooit zooveel stof tot hilariteit gegeven, als juist door dat boekje. Hij kon er met zoo’n demonisch genoegen in bladeren. Maar ik wilde maar zeggen dat Madame Zuur, de vrien delijke chatelaine van de „Maréchal” zeer welwillend was met de inzage en raadpleging van dit voor het hotel belang rijk boek en dat zij mij tevens het genoegen deed belang te stellen in mijn arbeid. Dat overkomt je niet veel en daarom haalde ik dat spreek woord aan van met je neus in de boter vallen. Maar dien indruk schijn ik niet alleen te hebben gekregen want het merkwaardige boek waarover ik het nu heb, en dat ik op een Zondagmiddag rustig heb zitten te doorbladeren ademt denzelfden geest. Jammer dat het pas in lateren tijd is aangelegd, want zeer zeker zou anders de geestige Italiaansche schrijver Edmondo de Amicis, die hier logeerde er zijn cachet aan hebben gehecht. Maar behalve van Edmondo hadden we dan misschien nog aanteekeningen gevonden van een prins Dabonirski een erfgraaf van Bentheim Steinfurth uit 1805 en een legatie-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 360