33° HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. raad baron Von Wachter uit 1835, die blijkens couranten berichten in dien tijd er verblijf hielden; van den bekenden violist Vieuxtemps wien er in 1845 een serenade werd gebracht en in i860 zeker ook van Multatuli die er toen verblijf hield en wanneer wij tot 1781 willen opklimmen of als ge wilt terugtrappen, zouden wij kunnen zien dat de grootvorst en de grootvorstin van Rusland, reizende onder den naam van „graaf en gravin van het Noorden” den 15 Juli hun intrek namen in het hotel de Maréchal de Turenne1); de Fonseca vermeldt dit ook: „le grand due et la grande duchesse de Russie, le père et la mère de sa Majesté la Reine-Mère des Pays-Bas, lorsque, sous les titres de comte et comtesse du Nord, ils séjournèrent quelques jours a la Haye.” Het zou de moeite niet loonen om in de archieven op te sporen welke vorstelijke bezoekers alzoo in dit Hotel dat destijds wel het meest gerenommeerde van den Haag schijnt geweest te zijn, hebben verblijf gehouden. Ik wil hier alleen nog vermelden dat ook de Zweedsche koning Gustaaf III die in 1780 onder den naam van graaf de Hagha ons land bezocht van 2629 September in de Maréchal de Turenne heeft gelogeerd. 2) In zijn geestig boekje over Nederland, dat in 1876 in de Nederlandsche vertaling uitkwam, herdenkt Amicis de Maréchal” aldus „Dat was ’s Gravenhage. Nu kwam de schipper mij zijn geld vragen dat hij in een lederen zak ophaalde. Weinige minuten later waren we in de stad en na een kwartier bevond ik mij in een nette kamer van het hötel de Turenne; wie weet! misschien in dezelfde kamer Nederlandsche Jaarboeken 1781. pag. 737. 2) Journal abregé concernant le passage de M. le Comte de Hagha en Hollande.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 361