338 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. weet ik mede te Van Stockum II, p. 248. „De öndergeteekende recommandeert de salon van zijn etablissement tot het houden van vergaderingen, diners, soupers enz. De zaak van cuisinier, traiteur en ville sedert 15 jaar in Rotterdam om Gastronomen, met het beste succes ge dreven, wordt door hem ook hier gecontinueerd en diners of soupers buitenshuis, met of zonder service, aangenomen.” Later vinden wij als eigenaar vermeld F. Visser Mangeot en van 18861903 J. Tolk. Deze opsomming van de geschiedenis van het hêtel uit advertenties is eenigszins droog; ik geef het vlot toe. Zij heeft dan toch dit voordeel dat zij kan worden ge controleerd, iets wat men van vele verhalen van geschied schrijvers niet kan zeggen. Maar de heer Van Stockum x) behoort onder degenen die men vertrouwen kan en die legde ook een stukje ge schiedenis van dit hotel vast, met de volgende woorden „Het genootschap Oefening kweekt kennis’’ dat thans nog in het Gebouw Diligentia zooveel leden trekt, heeft in dat Keizershof’ ook hare vergaderingen gehouden. „Oefening kweekt kennis" werd 26 Februari 1834 op gericht door de heeren .5'. J. van den Bergh, W. P. van Stockum, N. Bosboom, A. van Heel, en WJ.vanZeggelen. De eerste bijeenkomsten werden bij de leden aan huis gehouden, maar die particuliere huizen bleken te klein en toen in 1838 besloten was ook dames toegang te verleenen tot de leesvergaderingen ging het genootschap over in het hotel „Het Keizershof” op het Buitenhof. Het bleef daar tot 1840, toen de overeenkomst werd gesloten met het bestuur van Diligentia om aldaar om de 14 dagen vergaderingen te houden.” Uit mijn persoonlijke herinneringen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 370