HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 341 1) Toen waren er dus nog veilingen in den Nieuwen Doelen. publyk te verkoopen het van ouds bekende de Steden van Alkmaar en Enkhuizen, aan van de Hofsingel bij het Buitenhof, bevat- Nicolaas Bervoets en Joh. Gerardus van der Haak in de Nieuwe Doelen, publyk te veilen en den 26 October des avonds 5 uur logement van de Westzijde tende een groote zaal en 19 logeerkamers, alle behangen, grootendeels geplafonneerd en van stookplaatsen voorzien, voorts mangel- en dessertkamer, 8 kamers voor dienst boden, twee keukens, twee ruime zolders, afzonderlijke turf zolder enz. enz. met een kapitalen tuin met een houtschuur en vrijen uitgang in den Praktizijnshoek.” Bij die gelegenheid kwam het in eigendom van J. C. A. Schiedges. wiens weduwe de zaak blijkens een advertentie in het Dagblad van 31 Maart 1858, voortzette. Sinds dien tijd verkreeg en handhaafde het hotel de reputatie van een uitstekende keuken. In 1869 vinden we hiervan nog een aardige bevestiging. Dagbl. van Z. H. n ’s Grav. 19 en 20 April 1869. „Hoogst genoegelijke bijeenkomst van de meeste kunst schilders en kunstvrienden hier ter stede, op 18 April in „de Twee Steden”, ter gelegenheid van een souper ter eere der in den laatsten tijd benoemde ridders onder de kunstbroeders, namelijk de Heeren B. J. van Hove, be noemd tot Officier van de Eikenkroon; B. J. Tom, J. W. van Borselen en M. Verveer, tot ridders dier orde en J. G. Smits tot ridder der Wasa-orde van Zweden en Noorwegen.” In 1907 ziet het er anders uit met het „hotel des deux Villes”, waar men dan dagelijks van vier tot zes uur 5’oclocktea kan krijgen met een quintette Ratczky Rudi. Bij de bespreking van de restauratie van de „Twee

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 374