HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 344 er verblijf in Hotel de Toelast. De Toelast was zeker een van onze oudste logementen, Mr. van den Bergh vermeldt het reeds als bekend in 1657.T) Wat wij er in onzen tijd van wisten was niet veel meer dan dat het een goed hötel voor handelsreizigers was. 3 Juli 1780 verkochten de kinderen en erfgenamen van Anthoni van der Spek dit perceel aan Philippus van der Spek, die reeds voor een twaalfde part erfgenaam was, x 'or 8708. -. Deze was het blijkbaar niet naar den vleesche gegaan want 18 Januari 1796 verkocht de curator in zijn insol- venten boedel de Toelast” aan Wouter Vrijdom voor slechts 3200. In 1835 adverteerde de weduwe Vrijdom de Toelast als het beste reizigerslogement. Het werd toen vergroot met het huisje op den West hoek van het kort Achterom en met nog een huisje in die steeg. 2) Nog in 1874 wordt de Toelast onder Zuur het beste reizigershötel genoemd. Tot in onzen tijd hebben wij het als zoodanig gekend. Vogeltjes van diverse pluimage hebben gehouden In Januari 1805 was er gelogeerd Andries Leser uit Assen, uitvinder en slijper van Kittelsteene brillen, die ’s Gravenhaagsche Bijzonderheden dl. I p. 66. 2) Dwarskijker, pa. 78. gunstig onderscheiden heeft als harpiste en die alsnu wederom een concert alhier zal geven.” Fuhri verkocht zijn hotel 2 Januari 1855 aan de ge broeders Horrix, die er een meubelmagazijn in openden. In November 1890 ging dit perceel over aan de firma Drouot.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 378