346 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. van 22 April vooi 2500 ’sjaars gehuurd om er van den Prins van Oranje onder en er tevens in te huisvesten personen voor den bouw van van het stadhouderlijk kwartier op Bij resolutie van. Gecommitteerde Raden van 1777 werd het tijdelijk de secretarie dak te brengen de hofhouding, wier woning den nieuwen vleugel het Binnenhof moest worden geamoveerd. De Secretarie bleef in den Gouden Leeuw gevestigd tot 1789 2) Uit de koopakten blijkt omtrent dit gebouw nog het volgende In 1595 wordt het vermeld als een huys ende erft', genaemd „Teijlingen”, aan de Oostpoort van het Hoff. In 1609 onder den eigenaar Willem Goossens van Venen- dael heet het: van ouds genaemt Teijlingen, totdat in 1628 Waltherus van der Beek er den naam aan geeft van „de Gouden Leeuw." Het zal toen waarschijnlijk als hotel zijn ingericht; in 1641 vinden wij het ten minste als zoodanig vermeld. In dat jaar werden schout, schepenen en gerechte van Alphen van wegen de „Hooghe Overicheijt” door den deur waarder gelast „binnen den tijdt van vyer daghen nae desen in den Haghe te komen in de herberghe van de Vergulde Leeuw ende aldaer in gijselinge te blijven ter tijds en wijlen syhiyden den ontvanger generaal van Holland zullen hebben voldaan de verponding over de jaren 16391641” b). Jan Pistor was in het begin der negentiende eeuw een der eigenaars; diens weduwe verkocht het huis in 1838 aan den logementhouder M. J. de Salie In 1862 kwam het bij nalatenschap in handen van André Notulen v. d. Gecommitteerde Raden (Domeinen N°. 76 (P- 258). 2) A. Ising. Het Hof te ’s Gravenhage p. 67 en 68. 3) Archief der gemeente Alphen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 382