HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 353 Nederland, 23 het volk geen houden meer, men dringt woest op en het gelukt de dichte menigte eenige meters verder te komen en het hotel tot op kleinen afstand te bereiken. Voor het hotel waren toen de vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat uitgestoken. De vestibule van het hotel was één bloementuin en toen de President die betrad, klonk hem gezang tegen, een lied met zinnebeeldige beteekenis Vereenigd Afrika” getoonzet door Arnold Spoel, die zelf de uitvoering door een 3otal dames- en heeren leidde. De zangeressen en zangers stonden op een estrade aan het einde der vestibule. Alle zalen prijkten in een weelderige decoratie van groen en bloemen. Waarschijnlijk heeft dit hotel tot op dezen dag zijn grootste historische moment beleefd in den avond van 7 December 1900 toen President Paul Kruger onder storm achtige ovaties aldaar zijn intrek nam, nadat hij met Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland naar Europa was overgevoerd. De Haagsche Courant- van dien dag gaf er het volgende verslag van „Ondertusschen was buiten de opgewonden geestdrift zoo mogelijk nog toegenomen en men was den President gaan mededeelen dat zijn verschijning op het balcon onstuimig verwacht werd. Het geleek een donderende zee van stemmen die aankomt bruisen. Daar klinkt het volkslied van Transvaal. De zang is oorverdoovend en intusschen dringen de menschen op om tegenwoordig te zijn als de President op het balcon komt. Het gedrang wordt te groot; de politie kan het niet tegen houden; zes huzaren trachten dit te doen; het kost geweldige moeite, men hoort hulp schreeuwen. Daar verschijnt de President op het balcon. Hij wuift de menigte vriendelijk toe met den hoed. Naast hem staan Fischer, Wessels en Wolmarans. Nu is er aan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 391