HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 355 der steden Dordrecht, Haarlem, Delft, Leiden, Amsterdam, Gouda, Rotterdam, Schiedam, Alkmaar, Enkhuizen, Mon nikendam en Purmerend te ’s-Gravenhage bijeen en ver gaderden voor ’t eerst op 26 Januari in het Heerenlogement op het Tournooiveld onder voorzitterschap van den be kenden burger Pieter Paulus. l) Het „Heerenlogement” verdiende bij slot van rekening dien naam niet meer, ’t Scheen te burgerlijk geworden. Men vond dat het niet langer beantwoordde aan de eischen van den tijd. Paulez, vroeger kastelein aan het huis „Den Deil”, daarna in de Witte Sociëteit, ontfermde zich over het „Heerenlogement” en herschiep het. Ook de Fonseca 2) vermeldt er iets in dien geest van: Le batiment qui fait le coin du Lange Voorhout a été dernièrement acheté par Mr. Paulez, qui y a fait de grandes reparations et l’a fort embelli, et qui, probablement pré voyant fort sagement que le nombre des messieurs n’ augmenterait pas de nos jours, a cru qu’il serait plus prudent et plus profitable de changer l’ancien nom de Heeren Logement, logement des messieurs, en celui de l’Hotel Paulez. Het „Heerenlogement” wordt als hotel reeds vermeld in de Haagsche Courant van 22 November 1802; waarin wordt medegedeeld dat een Baron von Fils, minister van 2 Roomsch Keizerlijke Majesteiten bij deze republiek, aldaar zijn intrek heeft genomen. Daarna in 1805, toen er door den boekverkooper B. Scheurleer op 30 Juli een verzameling ongebonde boeken en copijen werd verkocht nagelaten door den boekhandelaar I. van Cleef. En in hetzelfde jaar vinden wij in de Haagsche Courant t) Vervolg op Wagenaars Vaderlandsche historie dl XXVIII P- 73- 2) Fonseca II. p. 92.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 394