HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 359 Dagblad 9 Jan. 1867. Société du Casino. Dit zou bij dit zwaarwichtig monument uit de 14e eeuw misschien niet misplaatst zijn, maar verwijzing is voor enkele liefhebbers wellicht beter Als gebouw vinden wij het „Doelhuys” reeds in 1382, vermeld als vereenigingspunt van de ridders van St. Joris, die in de groote zaal hun schitterende gastmalen hielden. Bij het geleidelijk verval der orde in latere jaren kreeg de concierge van het gebouw vergunning enkele vertrekken te verhuren aan voorname reizigers en zoo kreeg het gebouw langzamerhand zijne tegenwoordige bestemming onder ver schillende castelijns en hotelhouders, totdatten slotte in 1850 de Doelen door de laatst overgebleven ridders van St. Joris Otto graaf van Bijlandt, Baron van Nagel van Ampsen en Baron van der Capellen werd verkocht aan den tegenwoor- digen eigenaar, den heer J. J. van Santen. Blijkens aankondiging in de Haagsche Courant van 1804 was er toen Castelijn J. J. Schultz, die gedurende de kermis Vaux-hall gaf, beginnende te 10 uur. Hij trachtte door een brillant orkest en fraai geïllumineerde tuin het publiek alle genoegens te verschaffen. Entrée voor een heer ƒ1.en voor iedere dame daarenboven 11 stuivers Bij een kermis in 1801 bedroeg de entree voor een heer en dame 22 stuivers, voor een heer en twee dames 33 stuivers. Blijkbaar waren dit bals van een eenigszins ander gehalte dan die waarop de volgende advertentie betrekking heeft. „La première Réunion dansante aura lieu a l’Hotel du Vieux Doelen, Mardi, le 20 Janvier prochain, a 9 heures du soir. De Riemer II. p 659 e. v.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 400