360 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. de Lamgroen- Verenet. Pierre Ie Grand en Hollande. M. M. les membres qui désirent présenter des candidats au ballotage, sont priés d’en indiquer les noms avant le 20 Janvier aux commissaires soussignés. Baron W. van Golstein, Bezuidenhoutsche weg 53. Baron J. Bentinck, Willemstraat 69.” In 1829 vinden wij er als logementhouder P. P. Reijman, die het nog eenvoudig aanlegde, want hij adverteerde dat er gedurende het zomersaizoen Woensdag en Zondag ver- verschingen in den Ouden Doelen waren te bekomen. Maar in 1836 begon hij de zaak al wat deftiger te maken, blijkens een aankondiging in het Dagblad van 29 April 1836, waarin hij berichtte dat hij te beginnen met Zondag den 8en Mei open tafel zou houden, doch zou laten voortgaan met diner a la carte. Dit was toen nog de Heer Reijman. De groote zaal, oorspronkelijk natuurlijk bestemd tot het houden van de weelderige schuttersmaaltijden heeft in zijn langdurig bestaan tot andere ernstiger en wel voornamelijk tot muzikale doeleinden moeten dienen. Thans is zijne bestemming bijna uitsluitend voor bals en diners. In de vreemdelingenlijst van dit hotel komen weinig namen voor, die men in den nachtlijst van logementjes aantreft. Maar onder de grooten dezer wereld die wij er aan treffen, is zeker wel merkwaardig het gevolg van Czaar Peter de Groote dat er omstreeks 1697 zijn intrek nam. De Czar en Czarine zelf namen bij hun bezoek aan den Haag hun intrek bij prins Kourakin in het Lange Voorhout, x)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 401