36i HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Publieke vermakelijkheden. Eenige dagen na het vertrek van den Prins van Oranje uit den Haag, de 22Sten Januari 1795 stapte de Fransche generaal Moreau in den Ouden Doelen af, waar hij met uit bundige toejuichingen ontvangen werd. In 1804 treffen wij er zijn collega Marmont aan, de bekende tegenstander van Napoleon. Om te besluiten de volgende aanhaling uit het in 1905 verschenen werk van Sir Horace Rumbold, „Final recol lections of a diplomatist.” „Wij kwamen spoedig terug in ons tijdelijk verblijf in de „Oude Doelen” een klein, maar confortabel ingericht hotel aan het Tournooiveld, welks naam en traditiën teruggaan tot de dagen toen het de ontmoetingsplaats was, en de schietbanen bevatte van het Oude Gilde van schutters opge richt in de 15e eeuw, onder het patronaat van St. George. Het huis, welks gevel het jaartal 1636 draagt, staat naast een nog ouder gebouw dat opgetrokken is op grond oorspronkelijk afgestaan door Karei den Stoute, hertog van Bourgondië. Mijn gastheer in het Doelen-hótel een plechtstatig Hollander met een weinig exentrieke manieren was heel attent voor ons en in zijn gezellig interieur brachten wij bijna den geheelen zomer door, terwijl het legatiege- bouw in orde gebracht werd Er behoort een zekere moed toe om te schrijven over dit onderwerp, aangezien het onderwerp zelf vrijwel ont breekt. De heer Gram wijdt er een hoofdstuk aan in zijn ,,’s Gravenhage”, maar bepaalt zich dan hoofdzakelijk tot het gebouw, concerten en comedie, en hier wil ik in dit verband juist buiten blijven.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 403