HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 374 Eenige jaren daarna, bezocht ik deze historische plek weder als lid van „Eigen Hulp”. ’k Heb veel rumoerige vergaderingen bijgewoond; maar die kan toch ook meetellen, ’k verwijs naar de notulen; ’k wil alleen maar zeggen, dat de „overdekte” een veel bewogen bestaan achter den rug heeft. Intusschen het tooneel was er nog steeds en het „Casino” stak het hoofd weer op als café-concert; het orkest onder leiding van den Heer Waisvisz; maar het bleef een café- chantant waar men weinig met dames kwam. In 1901 werd het onder directie van den Heer Boekholt krachtig aangepakt en verbeterd onder den naam „Scala”. Toen nu den ien October 1907 de zesde verjaardag van „Scala” werd gevierd en van het tooneel werd verkondigd dat de directie f 1000.had verdeeld onder verschillende filantropische instellingen, toen zag ik op dat oogenblik de geest van Sequah, maar zeer verflauwd. Want „Scala” heeft getoond dat er werkelijk uit dit gebouw nog iets goeds voor dat doel van publieke ver makelijkheid te maken was. ’t Wordt werkelijk door Hagenaars en vreemdelingen gewaardeerd, en ’t is al zoo populair geworden, dat het in den volksmond zijn eigenaardige uitspraak heeft ver kregen van „Schalla”, en als je ’t zoover hebt gebracht dan ben je een heel eind op streek. Een fabrikant zegt in zoo’n geval: „’t artikel gaat er in”. Dergelijke vermakelijkheden hebben, hier voor jongelui althans, in België voor ouderen ook, de eigenaardige bekoring dat zij daarna nog den lust opwekken om even hier of daar te pleisteren, alvorens naar huis te gaan. Een van die gelegenheden die als zoodanig vóór jaren hier een groote reputatie had, een graadje minder als „van Laar” in Amsterdam, was

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 416