375 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. .De Verliefde Sprot” Die „Sprot”, een klein vischwinkeltje, was gevestigd in ’t Achterom, een nauw straatje parallel met de Veene- straat. ’t Was een vischwinkeltje zooals er in de residentie meer, zooals er in iedere groote stad bestaan, zooals er honderden en duizenden zijn, en toch was de „Verliefde Sprot” een unicum in den Haag en in de wereld. Hoe die naam is ontstaan. Vele onderstellingen zijn gemaakt, maar de waarheid die ik uit den mond van den ouden heer Van Bergen hoorde, is dezeHet zaakje werd opgericht met de be doeling die aan iederen vischwinkel kan worden toe geschreven; en de gedachten van den eigenaar hadden zich uitsluitend bepaald bij Zeeuwsche oesters en Hollandsche haring en de noodige winst daarop. Maar onze vaderen schijnen niet altijd den weg bewandeld te hebben dien zij ons als den rechten voorhielden, en dat met een zeggingskracht, die somtijds zeer voelbaar was, en den Haag schijnt altijd den Haag te zijn geweest: de vereering van het vrouwelijk geslacht heeft daar steeds een tempel gevonden. Als om strijd hebben opvolgende geslachten zich beijverd, aan de residentie dien naam te doen behouden en on vermoeid treden nog steeds recruten van beiderlei kunne in de gelederen zoodra een dappere op ’t veld van eer gebleven is. Daar nu liefde en oesters met elkaar in nauw verband staan is het te verklaren, waarom na korten tijd de bemoeiingen van den eigenaar zich verder uitstrekten dan tot den verkoop van visch. Uitgelokt door de verborgen ligging, was het niet vreemd dat langzamerhand enkele nachtvlinders met hunne „dames”, na een gezellig doorgebrachten avond, nog

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 417