386 EEN I-IAAGSCH DROST. doel zich te verrijken, tengevolge waarvan hij vier jaarna zijne ambts-aanvaarding, bij provisie geschorst werd. Bij deze zaak behoeven wij niet langer stil te staan, wij willen slechts even in herinnering brengen, dat Van Ban- chem op 26 November 1680 door het Hof van Holland ter dood werd veroordeeld. Hij teekende appel aan tegen dit vonnis, doch overleed op de voorpoort van het Hof, terwijl het appel nog aanhangig was. Mogelijk is het slechte voorbeeld van een der eerste magistraten van invloed geweest op het gedrag van lagere 'ambtenaren, want kort daarna maakten eenige dezer zich aan dergelijke handelingen schuldig. Wij willen hier het een en ander mededeelen omtrent de chantage door dienaren der justitie in de uitoefening hunner functie bedreven. De omstandigheden waaronder zij deze handelingen be ginnen hebben eene komische zijde en zijn vrijwel onbekend gebleven. De daarop betrekking hebbende stukken bleven waar schijnlijk opzettelijk bedolven onder het stof der archieven, daar de medespelers in deze droevige farce, het even goed als de hierarchisch boven hun geplaatste personagien, in hun belang achtten een sluier te werpen over de begane, euveldaden, om zoodoende het prestige der dienaren van de justitie te bewaren. De drost eener groote stad kwam door zijn ambt dagelijks in aanraking met lieden van allerlei slag en ook met die, welke nu niet bepaald behoorden tot de élite der maatschappij. Het vrouwelijk element had daarin geen onbelangrijk aandeel. De prostitutie, die toen nog niet uit moreele en sanitaire overwegingen wettelijk gereglementeerd en aan banden gelegd was, vertoonde zich in dezelfde vormen en uitwassen als thans, en hare beperking, zoo goed als hare uitbreiding,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 428