EEN HAAGSCH DROST. 397 zetten, doch bevreesd voor schandaal gaf hij ten slotte toe. Na verloop van een week betaalde hij in tegenwoordigheid van Manuel Levy de helft der som, terwijl Levy daarbij nog zeventig gulden voegde. Wij citeeren verder het volgende. Waarmede (met de betaling van fl. 320) de drost „heeft „willen genoegen nemen in plaatse van de resteerende hon- „derd gulden, alsoo ’t poene reets op de eerste betalinge was „vermindert, ende hij comparant in dorso van de acte obli- „gatoir met zijn hant hadde geschreeve, dat daer op nogh hon- „dert gulden was resterende, verclaert wijders dat Manuel „Levy, aan hem Comparant, sijne ondertekeninge onder „d’acte obligatoir gestaen hebbende heeft wederom gegeven „in de kerk off Synagoge leggende die agter zijn boek, van „waer hy die heeft geborgen, verclaert nog laestelyk dat den „eersten eijs by den drost is gedaen geweest tot duysent „ducaten, dogh dat hy Comparant syn geringe gelegentheyt „hebbende geallegueert, eyndelyk het was eens geworden „om onlusten in syn familie te voorcomen op de somme van „vijffhondert gulden ende alsoo in het geheel niet meer te „hebben betaelt als drijhondert twintig gulden, verclarende „alsnog dat hy niet heeft geweeten, als even voor het comen „van den drost in voege als voren, binnen de Camer, ‘dat Cornelia bij hem was en verder verklaarde hij ten stelligste „in geenerlei intieme betrekking tot bedoeld meisje gestaan „té hebben.” Aan alles komt een einde, en zoo ook kwam een einde aan de booze streken der afzettersbende. Wij hebben niet kunnen vinden op welke wijze die officeel ter kennisse van de hooge overheid gebracht werden, maar het blijkt uit de stukken dat zij op zoodanige wijze in de aangelegenheid gemoeid werd, dat zij geen onwetendheid meer kon voorwenden en wel gedwongen was over te gaan tot de vervolging der deel nemers in de reeks afpersingen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 439