EEN GEDEGENEREERDE FAMILIE DOUGLAS-LUYKEN. 412 i) Protocol van zuiverde. Zijn zuster Geertruid Clara Douglas zou dit nog sterker ondervinden. Zij toch werd 27 September 1744, dus drie jaren nadat het onteerend vonnis over haar moeder was uitgesproken, in ondertrouw opgenomen met Christoffel Louis Baron van Rheede, heer van Duttebol, Joachimsthol en Croongaerde, Kon. raad en' assessor in het Keurvorstelijk Lunenburgsche Hofgericht. x) Zij ver trok met haar echtgenoot naar Hannover, waar zij korte jaren na haar huwelijk overleed, één dochter, Christina Louise Clara, achterlatende. Dit huwelijk schijnt voordeelig te zijn geweest voor haar beide broers, die wij kort daarop in aanzienlijke betrekkingen in het Westland terugvinden. Frans, die na het huwelijk van zijn zuster, van het Hof van Holland toestemming had verkregen om bij zijn vader te gaan inwonen, had waarschijnlijk door bemidde ling van zijn zwager in April 1746 van den Koning van Pruisen het rentmeesterschap over diens domeinen in het Westland (nalatenschap van Prins Willem III) voor een aanzienlijk bedrag gekocht. Hij woonde ’s zomers in een der bijgebouwen van het kasteel Honselaarsdijk en hield ’s winters in den Haag verblijf. Na de overdracht der Pruisische goederen aan de Prinses-gouvernante, deed hij vrijwillig afstand van zijn functie, waarvoor hem als „dédom- magement” een bedrag van 20000 werd uitgekeerd. Wij zullen ons met zijn geschiedenis verder niet bezighouden; maar 't is wel opmerkelijk dat zijn éénig overgebleven zoon eveneens een vrij gedegenereerd sujet was, die Prins Willem V in 1781 uit Brussel brandbrieven zond, onder voorwendsel dat zijn vader indertijd voor den afstand van zijn rentambt geen behoorlijke vergoeding zou hebben ontvangen. notaris Dirk Soutman de jonge 20 Juli 1747.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 454