EEN GEDEGENEREERDE FAMILIE DOUGLAS-LUYKEN. 413 1) Protocol van den notaris Jacob van Zanen. Abraham Douglas de broer van Frans had 30 Mei 1744 van den Koning van Pruisen commissie gekregen als agent bij de Staten-Generaal. Drie jaren later werd deze commissie wederom ingetrokken. 15 Juni 1748 sluit hij met de Krijgs- en Domeinraden van den Koning van Pruisen te Kleef een contract J) waarbij hem alle domeinen van den Koning in het Westland, voor een jaarlijksche som in pacht werden gegeven. Hij had daarvoor als onderpand gesteld zijn goederen en effecten, terwijl hij bovendien in December tien obligaties ten laste van het gemeene land van Holland ten bedrage van 21000 aan den Koning had overgegeven, welke bij niet naleving van het contract aan Z. M. in eigendom zouden overgaan. Dit onderpand was evenwel niet heelemaal in den haak. Wat was het geval? Abraham’s moeder was, zooals wij gezien hebben, den 3^ Januari 1749 van de Gevan- genpoort ontsnapt. Daarliet Hof een groote vordering op haar had, aangezien zij al die jaren op haar eigen kosten had gevangen gezeten en bovendien veroordeeld was tot betaling der onkosten van het proces, waaraan nog niet was voldaan, daar zij tegen dit vonnis in appèl was gegaan bij denHoogen Raad, had de Procureur-Generaal 18 Januari 1749 machti ging gekregen om beslag te doen leggen op hare bezittingen. Toen was evenwel gebleken dat zij een week of zes vóór haar ontvluchting het grootste gedeelte harer obli gaties aan haar zoop Abrahamaan den notaris en procureur voor den Hoogen Raad Jacob van Zanen en aan Johan Bourcourd, notaris, makelaar en solliciteur militair had overgedragen. Abraham had toen de be wuste tien obligaties gekregen, die hij een dag of tien

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 455