56 UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. XVII. Op huyden den i8de" Mey 1639 compareerden voor my Anthony van der Drift, openbaar notaris bij den Hove van Hollandt geadmitteert, residerende in ’s-Gravenhage ende de getuygen naergenoempt. d’eersaeme Gratiaen Soetens, gout- slager, als vader ende voocht van sijn minderjarige soontge Phillips Soetens, ter eenre ende Hans Jacob Peer ende Davith Michel beijde goutsmeden alle woonende alhier in ’s-Graven hage ter andere sijde. Bekennende de voorss. Gratiaen Soetens sijn voorn, soontge, de voorn. Hans Jacob Peer ende Davith Michel aenbesteedt te hebben, gelijck sijluiden hem Phillips Soetens verclaerden aengenoomen te hebben bij desen, omme te leeren het hantwerck ofte conste van goutsmeden ende dat voor den tijt van ses achtereenvolgende jaeren, ingaende van desen maent Mey, waer toe de voorss. Phillips Soetens ge houden sal wesen sijn uyterste naersticheijt ende devoir te doen, omme de voorss conste ende hantwerck van goutsmeden te leeren ende sijn meesters in alder getrouwicheijt te ge- hoorsaemen ende onderdanich te sijn, gelijck een goet leer- knecht schuldich ende betaempt te doen ende sijluyden beloven mede allen behoorlich devoir te doen ende aen te wenden, omme de voorss. Phillips Soetens het voorss hantwerck ende conste van goutsmeden te leeren ende onderwijsen, gelijck hen selffs bekent is, ende hebben de voorss. Hans Jacobsz. Peer ende Davit Michel belooft de voorss. haere leerknecht den tijt van vijff jaeren te onderhouden ende versorgen bij henluyden van cost, eeten ende drincken, mitsgaders van slaepen, doch sal de voorss Gratiaen Soetens sijn soontge moeten versorgen van cleederen, wasschen ende wringen, sulcx hij van noode heeft ende vorders belooft vier jaeren aen den anderen geduyrende aen henluyden voor’t gunt voorss. is te betaelen vijftich guldens jaerlicx sonder meer ende tvijffde jaer niet; ende nopende seste jaer sullen sij comparanten met den anderen ter expiratie van vijff jaeren accorderen, wat de verdienste van hem Phillips als dan voor tseste jaer sal sijn. Ende off het gebeurde, dat Godt verhoeden wil, dat de voorss. Phillips Soetens eenige ontrouwicheijt den voorss. tijt bij sijn meesters quame te doen, tselve belooft hij Gratiaen Soetens aen henluyden te voldoen ende beteren tot seggen van luyden hen dies verstaende. Verbindende sij comparanten elcx in sijn regart tot naercominge ende voldoeninge van alle tgunt voorss.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 63