1) Het middelschot is thans afwezig, doch veilig opgeborgen. der kerk op 13 December van laatstgenoemd jaar op plechtige en feestelijke wijze zou geschieden, dus reeds voor dat het meubilair geheel voltooid was. Alle drie de predikanten zouden op dien dag naar anciënniteit eene feestpredicatie houden, eerst Ds.Torner, daarna Ds. Sand en ten slotte Ds. Van der Heide; de dienst zou een half uur vroeger beginnen en op verzoek van eenige lidmaten zou in de kerk muziek worden gemaakt onder directie van Majoor Meijer en den organist Ebeling. Op dien datum heeft de inzegening der kerk dan ook werkelijk plaats gehad. Onder het auditorium bevonden zich o.a. ook de Hertog van Brunswijk-Wolffenbuttel en de Prins en Prinses van Nassau- Weilburg en tusschen de drie preekbeurten in werden „symphoniën met pauken en trompetten’ ten gehoore gebracht. Het is hier thans de plaats om een korte beschrijving te geven van het nu in gebruik genomen kerkgebouw. Het heeft een rechthoekvormig grondplan, waarvan de eene zijde 35 M. lang, de andere zijde 17 M. breed is. Aan de beide korte zijden zijn tribunes aangebracht, waartoe ruime trappen, in de hoeken geplaatst, toegang geven. In het midden van de westelijke tribune is het orgel geplaatst en aan deze zijde bevindt zich ook de gang, die verbinding geeft met de Boekhorststraat. De kerk, of beter gezegd de groote zaal, heeft een vlak stucco-plafond, dat niet on verdienstelijk met ornamentwerk is versierd en aan welks uiteinden zich eene kooflijst bevindt, die het plafond in de zijwanden laat eindigen. Drie wanden zijn van lichtvensters voorzien, terwijl de vierde zijde is behandeld met pilasters, die eene kroonlijst dragen en waartusschen zich rondboogvormige nissen bevinden. In het midden van dezen wand is de fraai bewerkte predikstoel met het doophek aangebracht, terwijl aan de tegenover gelegen lange zijde verschillende zoogenaamde Hertogbanken zijn geplaatst, waarvan de middelste, die in twee deelen is gescheiden 1), wel het fraaist is bewerkt. Ook het orgel op de westelijke tribune is goed en degelijk werk en dagteekent, zooals wij hiervoor reeds zagen, uit het midden der i8e eeuw. 104 VAN DEN BOUW DER TEGENWOORDIGE KERK, ENZ. I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 112