5°-— Totaal 1500. getroffen, werd op eene bezoldiging i°. dat ten behoeve van de kerkekas alle stoel- en bankgelden met Vs gedeelte van hetgeen daarvoor tot nu toe werd betaald met ingang van 1 December zal verhoogd worden, hetgeen geraamd wordt op eene meerdere ontvangst van 20. dat Vs gedeelte der collecten op de Zon- en feest dagen voor dit doel zal worden bestemd, hetgeen ten minste zal bedragen de som van 3°. dat bij ieder avondmaal eene schaal op tafel zal worden geplaatst, om gaven voor het fonds bestemd in ontvangst te nemen 40. dat een ieder in het vervolg zijne kinderen thuis kan laten doopen, waarvoor ƒ3.verschuldigd is, het geen wordt begroot op ten minste 50. dat voor elk huwelijk, dat door een Lutherschen leeraar buiten de kerk voltrokken wordt, een bedrag van f 5.5.zal verschuldigd zijn, hetgeen naar schatting zal opbrengen Nadat deze schikking was van f 1500.— beroepen de Hoogduitsche predikant Heinrich Sprö te Bellinghausen bij Arolsen, die zijne benoeming aannam. Onder het koningschap van Lodewijk Napoleon scheen de Luther- sche gemeente een betere toekomst te gemoet te gaan, aangezien op 11 Mei 1808 een Ministerie van Eeredienst werd ingesteld, het welk in April van het volgend jaar eene commissie benoemde tot regeling der belangen van de Luthersche kerk. Uit de staatskas werd een jaarlijksch subsidie van ƒ20000.voor het geheele kerk genootschap toegestaan, van welk bedrag echter nog niets was uit betaald, toen Napoleon zijn broeder terugriep en vervolgens de geheele staatsschuld tiërceerde. De kerkelijke gemeente geraakte daardoor in groote verlegenheid, niet alleen omdat een groot gedeelte van hare inkomsten verloren ging, maar ook omdat velen harer leden verarmden en de kerkekas met pensionneering van drie weduwen bezwaard werd. De bedeeling der diaconie werd nu tot op de helft verminderd, de betaling der zitplaatsen in de kerk een half jaar vooruit gevor derd en eene extra-collecte en inteekening dringend in de mild dadigheid der geloovigen aanbevolen. 112 VAN DEN BOUW DER TEGENWOORDIGE KERK, ENZ. 600. 600.— 200.-- v V 50. - I I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 120