138 tusschen de geheel open houtvuur-schouw en den meer gesloten schoorsteenmantel die het steenkolenvuur eischt inligt. Zoodat beide typen aangetroffen worden. De schouw heeft hare schuinen gestu- kadoorden kap met houten lijst uit het begin der 17de eeuw ver vangen, door een op consoles rustende, met gebeeldhouwde pilasters en lijsten betimmerde houten ommanteling. Het middenvak hierin is met eene liefst allegorische schilderij versierd. De schoorsteen mantel uit de schouw, door dichting der zij-openingen ontstaan, vervangt de laatste langzamerhand geheel, wanneer de steenkool het hout vervangt. De schoorsteenmantel met zijn vierkant omgaanden krachtig ge- profileerden marmeren ondermantel is slechts door een smal lijstje van den houten bovenmantel gescheiden. De planchetten zijn pas gekomen met de pendules. Deze bovenmantel, in verband met de kamerarchitectuur door geprofileerde en met acanthusbladeren en ranken gebeeldhouwde lijsten en pilasters omgeven, bestaat uit een spiegel, waarboven eene olieverfschilderij of gebeeldhouwd vak is. De muurvakken tusschen lambrizeering, kroonlijst en pilasters worden met olieverflandschappen op doek gevuld oi met gekleurd damast behangen. Ook versierde men vaak de kamers met Chi- neesch of Delftsch porcelein, dat in heele rijen langs pilasters en lijsten op consoletjes en étagères stond en zoodanig in de kamer architectuur was opgenomen dat het er een onmisbaar onderdeel van uitmaakte. Deze korte toelichting van den stijl was noodig, om in gedachten met de nog bestaande gegevens, het geheel in zijn ouden luister te kunnen reconstrueeren. Zeker had nooit het pand aan het Noord-Einde, thans tot 4 winkels en een bovenhuis verbouwd, door zijn voorgevel mijne aandacht getrokken, als de Rijksbouwmeester, de Heer A. J. M. Mulder mij niet op het inwendige had opmerkzaam gemaakt. Toen ik mij tot hem wendde met het verzoek eenige inlichtingen voor mijne studie der 17de eeuw te mogen ontvangen, stond hij mij eenige foto’s af, door hem bij de laatste verkooping van dit huis in April 1901 van het in- en uitwendige genomen. Alleen met behulp dezer foto’s en een toen gemaakten plattegrond is het mij thans mogelijk het deerlijk mishandelde gebouw, dat enkel nog 4 stuc-plafonds en zijn diensttrap uit sloopershanden heeft gered, in gedachten weder op te bouwen. HET HEERENHUIS NOORDEINDE N<>. I40. I I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 146