x) Zie het Haagsche Jaarboekje van Koning en bleef tot diens dood op 19 Maart 1702 in Engeland. Hier bestudeerde Marot bepaald de architectuur uit het begin der 17de eeuw. Deze Engelsche invloed is in zijne latere werken soms merkbaar. Hij huwde 31 Oct. 1694 met Catherine Marie Gole te Amsterdam en had 4 kinderen. Hij overleed te ’s-Gravenhage in Juni 1752. Uit zijne nagelaten en gedeeltelijk door hem zelf omtrent 1700 uitgegeven werken blijkt, dat hij de Lodewijk XIV stijlrichting vol komen in al hare onderdeden heeft beheerscht en deze daardoor meesterlijk aan onze eenvoudiger Hollandsche denkbeelden heeft weten aan te passen. Hij was zoowel architect als decorateur. Als architect maakte hij het bouwplan en den gevel van het woonhuis, alsmede den tuinaanleg met hekken, beelden, vazen, fonteinen enz., zoodat woonhuis en tuin, in tegenstelling met de meeste huizen van onzen tijd artistiek een geheel vormden. Hoewel de door hem aangelegde tuinen verdwenen zijn, laten de hiervan bewaarde teekeningen de grootschheid van hun ont werp beoordeelen. Als décorateur ontwierp hij geheel gemeubileerde en betimmerde intérieurs van het voetenbankje af tot het damasten behangpatroon toe. Mooie voorbeelden van zijne kunst bestaan nog in het Koninklijk Paleis „Het Loo” bij Apeldoorn. Het antwoord op de tweede vraag, dus de geschiedenis van het huis, vond ik in de bescheiden, aanwezig in het Gemeente-Archief te ’s-Gravenhage. Het volgende vond ik daar: A 1616. 22 Juli: Op een gedeelte van den grond, waarop het tegenwoordige 26 Meter breede pand staat, stond het huis van Johan van Eghmont van de Nyenburg. B. 1656. 9 Mei. Jhr. Justus van Eghmont, zoon van Johan, koopt van Mr. Diederik de Jonge een stuk tuin, uitkomende ten Zuiden door een gang op het Noord-Einde, grenzende aan des köopers tuin. Deze gang bestaat nog en loopt, gedeeltelijk overbouwd, ter linkerzijde van het nu bestaande huis. C. 1662. Mei. Jhr. Justus van Eghmont van de Nijenburg koopt van Hans Pietersz. Hont, wonende te Gorinchem en van i4i 1896, bladz. 132. HET HEERENHUIS KOORDEINDE N°. 140.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 149