geboren n September 1740 en overleed 28 Augustus 1773. Toen Francois voor zijn vader overleed, ging het huis over op zijn oudsten zoon Hendrik Fagel. Mr. Hendrik, baron Fagel, werd geboren te Amsterdam 21 Maart 1765. Hij volgde zijn grootvader bij diens overlijden in 1790 op als griffier der Staten-Generaal. Hij was alzoo sedert 1672 de zesde van zijn geslacht, die dit gewichtig ambt bekleedde. In 1788 was hij Extraordinair-Ambassadeur in Engeland geweest, om een verbond tusschen de Republiek, Engeland en Pruisen te sluiten, welke alliantie tot stand kwam en het erfstadhoudersschap waarborgde. In 1795 kreeg hij ontslag als griffier. Hij hield verder meest verblijf in Engeland en Duitschland. In 1813 was hij in Londen; het was aan hem, dat de Voorloopige Regeering den brief zond om den lateren Koning Willem I uit te noodigen de regeering te aanvaarden. Om de vele diensten door hem en zijn broeders aan het Oranje huis bewezen, werd hij met zijne geheele familie bij Kon. besl. van 16 September 1815 met den titel van Baron in den adelstand verheven. Van 1808 1824 was hij gezant in Engeland en daarna lid der Gede puteerde Staten van Holland. Hij overleed kinderloos te ’s-Graven- hage 22 Maart 1838. Hij was de laatste Fagel, die dit huis bewoond heeft, dat gedurende 123 jaren onafgebroken in het bezit is geweest van een der schit terendste geslachten in ons land. J) Nadat de familie Fagel in den Franschen tijd het huis had ver laten, is het steeds achteruitgegaan, totdat in 1857 Z. M. Koning Willem III er twee woningen van maakte en elke woning verhuurde. In 1892 kwamen de bureaux van het Kroon-Domein en de Thesaurie van H. M. de Koningin-Moeder, ieder in een deel van FageFs huis. Deze bureaux waren vóór dien datum ondergebracht in het huis, dat later gesloopt werd om de Oranjestraat te kunnen doortrekken. Bij de verkooping aan de Gemeente heeft H. M. de Koningin- Moeder de interieurs laten uitbreken en naar haar paleis in het Voor hout overbrengen. Een gedeelte van den tuin met den prachtigen tuinkoepel is toen in eigendom aan H. M. de Koningin overgegaan. De genealogische bijzonderheden over dit geslacht, heb ik ontleend aan W. M. C. Regt, „Genealogie der Familie Fagel”, in de „Genealo gische en Heraldische bladen” van 1906, iste jaargang, blz. 4964 en 81120. HET HEERENHUIS KOORDEINDE N°. I40. 145 IO

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 153