houwers zullen er enkele zeker buiten de kunst vallen, terwijl van de 15 musici een groot gedeelte wel tot de zeer middelmatige strijkers en blazers zullen behoord hebben, die wij met muzikanten plegen aan te duiden. Misschien zijn de 3 muziekmeesters beter. Tot de kerkbedienaars behooren ongetwijfeld de 7 organisten. Dan komen onder deze rubriek nog slechts 7 tooneelspelers, 2 dansmeesters, 1 redacteur en 1 architect. Bij den eenen redacteur behooren dan misschien, in die dagen waarin de bladen tegelijkertijd in het Fransch verschijnen moesten, ook nog de 3 vertalers, hoewel die ook voor andere doeleinden, als „beëedigd translateur” bijv., aanwezig kunnen geweest zijn. Is het wonder dat het aantal drukkers, drukkersknechts en zetters tezamen 29 bedraagt? Een zéér laag cijfer ook al zal men erbij in het oog moeten houden, dat er een grooter aantal jongmaatjes in hetzelfde vak werkzaam was. ik de aandacht willen vestigen op het vrij groot getal hen die met tuinaanleg en tuinbouw te maken hebben Dan zou 196 van Het herinnert ons aan de groote uitgestrektheden in het noorden en het westen der stad, binnen de singels, die onbebouwd waren en als teelland werden geëxploiteerd. Één bijenhouder profiteerde daarvan blijkbaar ook nog. De 2 rouwmantelsverhuurders brengen ons weder iets anders te binnen: de oudvaderlandsche begrafenis gewoonten toen reeds aan het verdwijnen, maar toch nog niet ge heel afgeschaft. Van dergelijke kleinigheden trouwens zijn er nog vele. Laat ik er slechts een, welke op zichzelf bovendien vrij grappig is, memoreeren, namelijk deze dat twee heeren als hun beroep opgaven, dat zij ridders waren in de Orde van de Réunie. Blijk- baarwas voor hen de glorie van het ridderlint zelfs van het Napoléontische - een bron van dagelijksche vreugd! Ten opzichte van één categorie geeft echter uit den aard der zaak deze telling geen gegevens; dat is over die der vrouwen. Zij konden geen kiezer zijn en de teller ging haar deur voorbij. Voor het beeld van den tijd is echter ook een overzicht van de vrouwelijke be roepsbezigheid onontbeerlijk. Gelukkig is daarin op andere wijze eenigszins te voorzien. Wij bezitten ongeveer uit denzelfden tijd een cohier van eene belasting op de dienstboden, waaruit te con- cludeeren valt, dat er 784 dienstboden waren, en van de vrouwelijke BEROEPEN VÓÓR HONDERD JAAR. 169

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 177