onbewoond. Daartusschen had een aanzienlijk huis gestaan voorheen bewoond door den Raadpensionaris Van de Spiegel, dat was afge broken p en wat verderop nog een deftig huis. Op het Leege Erf z. z. aan het eind van het Kerkhof was een geheel blok kleine woningen afgebroken; voorts bevonden zich in deze wijk verscheidene bouwvallige onbewoonbare huizen. Ter verduidelijking dient dat toen het kerkhof om de Nieuwe Kerk niet meer in bruik was een terrein aangekocht werd bij de Noordwal, het „Leege Erf’' geheeten. Het heeft dien naam daar behouden waar zich eenmaal de hoofdingang dezer begraafplaats bevond. Later verrees op dat kerkhof een school welke daar nog aanwezig is, terwijl de straat sinds 1899 herdoopt is in de Bakkerstraat. Wijk D. In het Hooge Westeinde aan de z.z. stond het Plof van Spanje, voorheen door den gezant van dat Rijk bewoond en waar aan de Roomsche kapel grensde, ledig. Het pand was aan een particulier verkocht. Thans houdt de Engelsche gezant er verblijf. In de Prinsestraat op de Zuidhoek van de Pieterstraat (achter de korte Molenstraat) was door de afbraak van twee groote ouder- wetsche huizen een ruim ledig erf verkregen, terwijl op de Veenlaan sedert 1886 de Toussaintkade het laatste vrij aanzienlijke huis, eveneens was gesloopt. Wijk E. In de Nobelstraat was in het groote huis met voorplaats, langen tijd de woonplaats van den burgemeester J. Slicher het vendu- huis der notarissen zooals nog heden ten dage gevestigd. Omtrent dezen magistraat valt mede te deelen dat hij het vorige jaar Aug. 1811 vervangen was geworden door den maire J. van Schinne, die in het Voorhout woonde. Aan het hoofd van Den Haag kwam toen een man te staan waarvan Hurau getuigt „dat deze onkundig was wat de gemeente-administratie en de belangen der ingezeten betrof. Hij bezat geen zedelijke kracht om zijn ambt waardig te kunnen handhaven en werd dientengevolge een blind werktuig van den prefect, die zich nog wel een macht aanmatigde die allen weldenkenden zeer aanstootelijk was.” Den ijen November 1813 mocht de heer Slicher opnieuw als hoofd der gemeente ’s-Gra- venhage optreden. In deze woning werd de Raadpensionaris gevangen genomen. ’S-GRAVENHAGE IN l8l2. 180 r.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 188