i8i tot kazerne der Departementale Compagnie. Hier zij nog vermeld dat het „hardsteenen huis”, thans de Kon. Biblio theek, bewoond werd door den Prefect Baron de Stassart. Wijk F. Aan de n. z. van het Scheveningsche Wagenveer zag men twee huizen aan den waterkant ingevallen. Sinds haren bouw heeft de tegenwoordige kazerne in de Frederik- straat onderscheidene malen belangrijke wijzigingen ondergaan. Oor spronkelijk bestaande uit een gebouw van eene verdieping, bestemd voor de stalling der paarden en uit eene overdekte rijbaan, was zij be kend onder den naam van Garde du Corps-stallen. Hare eerste uitbrei ding bestond in het bouwen van eene verdieping boven de stallen, tot logies van het depót van het Regiment Grenadiers en Jagers. 2) de Fonseca II, p. 3334. 3) Laatstelijk bewoond door wijlen kroonprins Willem van Oranje. Wijk H. Aan de Oostzijde van den „Dennewegstraat” Denne- weg bevond zich een aanzienlijk huis onbewoond en verderop mindere woningen, die tot het huisvesten van troepen gediend hadden benevens de voormalige turfschuur der Diakenen, waarvan in 1795 een kazerne was gemaakt. Voorts stonden eenige huizen aan de overzijde alsook de Garde du Corp-stallen over de brug ledig.1) In de Laan van Roos en Doorn waren vele huizen afgebroken alsook de meeste der weinige woningen die over de Denneweg- brug aan de w. z. stonden. Wijk I. Op den hoek van het Plein (Vijverberg) was het erf ledig, ten gevolge van het af branden in 1795 van het daaropstaande perceel. Eertijds stond daar het hotel van den rijken Portugeeschen gezant graaf de Tarouca, dat in 1722 totaal af brandde. Weder opgebouwd, woonde er eenigen tijd de Raadpensionares Van de Spiegel. In 1795 werd het een militair kleedingmagazijn dat in den nacht van 20 op 21 Maart van genoemd jaar wederom af brandde waarna het niet meer uit zijn asch mocht verrijzen. 2) Aan de n. z. van den Kneuterdijk waren de huizen, van af dat van Obdam 3) tot aan het Nachtegaalspad sedert 1859 de Park straat welke gedeeltelijk na 1795 tot kazernen gediend hadden en nadat koning Lodewijk het Binnenhof tot zijn paleis genomen had, door collegien gebruikt waren, meest onbewoond. Een ge bouw waar in 1807 het nieuw Hollands geldkantoor zich zag ge vestigd diende nu ’s-GRAVENHAGE IN l8l2.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 189