183 het Stadhuis het Departe- h Nu de Eerste Kamer der Staten-Generaal. In 1813 werden de zit tingen van het Cours d’assises in de Oude of St. Joris Doelen gehouden. 2) Zie mijn noot Bijdragen en Mededeelingen „Die Haghe” 1903, blz. 189. 3) Vergelijk Haagsch Jaarboekje 1891, blz. 21. ter eerste Instantie (van den eersten aanleg) dat van daarheen werd overgebracht. Het Cour d’assises van ment der Monden van de Maas hield zitting in de zaal waar de Staten van Holland plachten te vergaderen, x) terwijl eenige ver trekken van het stadhouderlijk kwartier door de nieuw opgerichte Rechtbank van Koophandel in gebruik waren genomen. Echter tegen het laatst van het jaar 1812 moesten die Rechtbanken weder het Binnenhof verlaten daar het stadhouderlijk kwartier, ondanks de pogingen van het gemeentebestuur dit te verijdelen, in een groot militair hospitaal werd omgeschapen en daardoor geheel afgesloten. Dientengevolge kon men op het Binnenhof alleen des Zondags komen, wanneer de Roomsche eeredienst in de kapel gehouden werd. Door die veranderingen van allerlei aard was dat Binnenhof eer waardig door zijn ouderdom en historische herinneringen in een toestand van volslagen verval geraakt. Althans het onderhoud van de Groote Zaal was zoodanig verwaarloosd dat reeds in 1808 de Minister van Financiën Gogel aan Koning Lodewijk verklaarde dat de gebouwen op het Binnenhof uitmakend het oude Paleis der Graven en een gedeelte voorheen geoccupeerd door het Gerechtshof, zoo vervallen waren dat het demolieeren daarvan geraden zoude wezen. Toch was Gogel niet alleen een bekwaam man, maar ook iemand van smaak die tijdens de Bataafsche Republiek het eerste Nationaal Museum en onder Koning Lodewijk een instituut van kunst deed stichten. 3) Dit geschiedde nog wel in tijden toen ’s lands financiën allesbehalve rooskleurig waren. Toen het plan der omschepping van het Binnenhof in een militair hospitaal zich verspreidde voerde het gemeentebestuur tal van bezwaren daartegen aan en stelde voor het Hofje van Nieuwkoop voor dat doel te bestemmen. 3) Behoorden nu op het Binnenhof duizend zieken te kunnen worden verpleegd, voor datzelfde aantal zou het Hofje van Nieuwkoop niet behoeven onder te doen want het bevatte 40 vertrekken in elk waarvan plaats voor 26 bedden, ’S-GRAVENHAGE IN l8l2. I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 191