186 t bouwen deels afgebrokenhetgeen nog in stand was gebleven werd in dezen winter gebruikt tot de fabricage van suiker uit beetwortel. 1) Wijk V. Aan de Z. W. Buitensingel had men twee heerenhuizen behoorende tot den tuin tegenover het zoogenaamde bruggetje van Mol moeten slopen. De brouwerij „de Leeuw” aan de o.z. van de Brouwersgracht had reeds jaren lang stil gestaan en het gebouw er van was ledig. Dientengevolge bestond er nu slechts één bierbrouwerij die van de „Drie Kruisen” aan de z.z. van de Prinsegracht. Op de plaats waar eerstgenoemd gebouw stond, verschenen een paar heerenhuizen, die na voor eenige jaren te zijn gesloopt, nu plaats hebben gemaakt voor het gebouw der Gemeentelijke Reiniging en Ontsmettingsdienst. De oude gevelsteen der brouwerij een roode leeuw die vervolgens in het voormalige hoekhuis aan de Prinse- grachtzijde prijkte, is thans in den nieuwen gevel aangebracht. De brouwerij de „Drie Kruisen” is eveneens niet meer in wezen. Wijk W. In de „Lorrestraat” de tegenwoordige Assendelftstraat werd de voormalige hollandsche comedie met bijgebouwen benevens het groote onvoltooide huis naast de Roomsche kerk aan de w.z. der straat tot kazerne ingericht, welke gebouwen van achteren gemeen schap hadden met die in het Westeinde. De stallen aan de overzijde en behoorende tot het laatstgenoemde huis, waren deerlijk vervallen. In die straat stond voorheen, behalve de Roomsche kerk ook het huis van Degenfeld naast het Hoofthofje dat reeds onder Koning Lodewijk kazerne was. De kerk bleef tot in 1816 onder leidingen bediening van de Karmelieterorde. In 1821 werd dit gebouw met de pastorie vervangen door een geheel nieuwe kerk en toegewijd aan de H. Willebrordus. De pastorie of woning van den pastoor ver rees in 1821 op de plaats waar voorheen de Karmelieter kerk stond. Aan deze opgave voegt Hurau nog toe dat er behalve de hier genoemde huizen nog een menigte groote en kleine ledig stonden, waaronder die zeer bouwvallig werden. Bij de kleine woningen Van deze tak van industrie, ter vervanging van die uit het suiker riet, koesterde het Fransche gouvernement veel verwachtingen. Ware Napoleon’s bestuur van langer duur geweest dan had de mogelijkheid bestaan dat de beetwortelsuikerindustrie tot meer ontwikkeling zou zijn gebracht. ’S-GRAVENHAGE IN l8l2. 1 I i1

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 194