187 van de Maas. 1812. N°. 348. van ’s-Gravenhage. van het Dep1, der monden van stonden veel kamers te huur en in alle straten trof men verscheidene huurbordjes voor de huizen aan. Gebouwd werd er zeer weinig, zoodat de ambachtslieden geen werk vonden. In verband hiermede is het begrijpelijk dat er toen veel armoede heerschte, waarin men op verschillende wijzen trachtte tegemoet te komen. Zoo vond er van af December een uitdeeling van een economische soep (Rumfordsche) en andere spijzen plaats, waarvan meer dan 1500 personen dagelijks genoten. 1) Ook was er in de Juffrouw Idastraat alsmede in de Hekkelaan en op den Denneweg, ten laste van de stad een lokaal ingericht, behoorlijk door een kachel verwarmd, ten behoeve der arme lieden die zich de weelde van een vuurtje thuis niet konden veroorloven. 2) Veel bedelarij had er bovendien nog plaats, waartegen de magistraat met kracht optrad. Vreemde bedelaars, landloopers, enz., werden in de stad niet toe gelaten maar moesten door de gendarmen van brigade tot brigade naar hunne woonplaats worden teruggezonden; tevens was het bedelen ook aan de huizen verboden. De overtreders zouden naar het provisioneel depót van bedelarij gebracht worden om daar aan het werk te worden gezet. Zij, die buiten staat waren tc werken moesten naar de armbesturen der godsdienstige gemeenten, waartoe zij behoorden, teruggezonden worden. 8) Hieruit krijgt men een beeld hoe armenzorg voor honderd jaar in de residentie werkte. Thans zullen we eenige aanteekeningen laten volgen welke be trekking hebben op het jaar dat we behandelen alsnog uit Hurau’s dagboek, alsmede uit het journaal van Baake hieraan toevoegen. Gaven we hierboven een beeld van den achteruitgang der stad, ook niet weinig was die van invloed op de aloude kermis welke gewoonlijk begon den tweeden maandag van Mei. Er stonden veel minder kramen dan vroeger jaren. Het Voorhout was niet meer dan de helft bezet, ook de Vijverberg gaf niet veel meer te zien. Op het Tournooiveld stonden meest kleine tenten behalve een paardenspel, dat aan de westzijde van het Voorhout stond en al het andere overtrof. Verder kunnen we nog als publieke vermakelijk heden opnoemen een Vauxhall en Bal in den tuin van den Schouw- B Dagblad van het Dep*, der monden 2) Journaal van Baake. Gemeente-Archief 3) Publicatie van 4 Mei 1812. Dagblad de Maas. 1812. No. 127. ’S-GRAVENHAGE IN l8l2. ft

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 195