188 burg welke nu gedeeltelijk ingenomen is door de bergplaats van de décors en door de Schouwburgstraat waar o. a. de heer Cornillot, zich noemende professor in de Physica, een luchtballon zou oplaten, want men gevoelde toen ook al voor de aviatiek. De tuin zou fraai geïllumineerd wezen en een voortreffelijk orchest er de bezoekers het oor streelen. Voorts kondigde de directie van W. Bingley in den Hollandschen Schouwburg aan de opvoering van: „Het gevaarvol Kasteel of de Woestijn in Polen”. In dien zelfden schouwburg kon men zijn hart ophalen aan „Paul en Virginie”, opera in 3 bedrijven van Kreutzer. Tot de verdere dagen die wat afwisseling onder de bevolking brachten, behoorde in de eerste plaats te worden genoemd ’s keizers verjaardag op 15 Augustus, welke nagenoeg op dezelfde wijze als het vorige jaar gevierd werd. Reeds in den avond van den 1460 ontleenen we aan den Almanak van het Dept, der monden van de Maas, kondigde klokkengelui en geschutsalvo’s het feest aan dat zich den volgenden morgen herhaalde. Te tien uur vereenigden zich de protestantsche civiele en militaire autoriteiten ten huize van den staatsraad en eerste president van het keizerlijk Gerechtshof Mr. C. F. van Maanen, 2) en die der Roomsch-Katholieken aan de Prefecture. Vandaar begaven de beide optochten zich plechtstatig naar de respec tieve kerken om er de dankstond en het Te Deum bij te wonen. In de Groote Kerk betrad de bekende ds. I. J. Dermout3) den kansel. Voor het vertrek van de Prefectuur schonk de prefect in tegen woordigheid van den commandeerenden generaal Baron de Lorcet een vaandel aan de departementale Reserve-compagnie waarbij deze een geestdriftige aanspraak hield. Na gewezen te hebben op het gewicht van dezen dag, liet hij volgen „Weldra zult gij in uw midden die drie kleuren zien wapperen, welke sedert twintig jaren de bewondering van geheel Europa opwekken. Moge gijl, onder dit veldteeken vereenigd, weldra deelen in den roem van den vijand te bestrijden en te overwinnen. Mocht het UI. niet gegund zijn onze zegevierende adelaren in de velden van Polen en Rusland te volgen, uw plicht roept u hier. Met welk x) Dagblad van het Dep1 der monden van de Maas van Mei 1812. 2) Woonde op den Vijverberg. 3) Was van 18051848 te ’s-Gravenhage werkzaam. ’S-GRAVENHAGE IN l8l2. I I I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 196