Nog een andere feestdag dient vermelding, welke viel op Zondag den 6en December, daar dien dag het kroningsfeest van Napoleon moest worden gevierd. Met klokkengelui en spelen van het carillon werd de feestdag ingezet. Een door de stad begiftigde rosiere of rozenmaagd werd, naar Fransch gebruik, met een verminkte krijgs man ’s morgens te tien uur naar het stadhuis door een detachement burgers geleid en aldaar getrouwd, van waar het echtpaar naar de Groote Kerk gebracht werd, waar Ds. R. P. van de KasteeleJj de godsdienstoefening leidde. Op het stadhuis werden levensmiddelen aan de armen uitgedeeld, te een uur begon de Fransche schouwburg gratis een voorstelling te geven, welke den prefect en ook het nieuw getrouwde paar bij woonde; ’s avonds was er concert op het stadhuis en illuminatie. Hoewel de minst aanzienlijke huizen daaraan deelnamen, heerschte er echter weinig levendigheid op straat. Maar één dag bracht dit jaar die zoo geheel met bovengenoemden verschilde. Het Hof van Cassatie te Parijs had namelijk het dood vonnis uitgesproken over een jongen man, die op verraderlijke wijze een man had doodgeslagen aan den Bergschen hoekweg. Plet vonnis zou ter gewone strafplaats op de Plaats worden uitgevoei d en wel op de Fransche manier door middel van de guillotine, hetgeen voor de eerste maal den i7en September 1812 in de residentie werd vertoond. De misdadiger werd op een kar van het spinhuis op de Prinsegracht naar de executieplaats gevoerd en door gendarmen begeleid. Nevens hem op de kar zat de Roomsche pastoor van Den Haag, Van der Sluis 2) daar de rampzalige tot diens kerkge nootschap behoorde en achter hem de scherprechter. Deze ongewone doodstraf lokte heel wat nieuwsgierigen. Nog eenmaal 1 Mei 1813 zou deze wijze van executie worden toegepast, en wel op een 19- jarige vrouw, wegens brandstichting, gepaard met diefstal. 3) Een gewichtige militaire plechtigheid viel voor den nen October, op welken dag een groote parade werd gehouden in de Maliebaan, ter eere van het bezetten van Moscou op 14 September. De gouverneur-generaal der zeven Hollandsche departementen, Lebrun, x) Was van 1801 1833 te ’s-Gravenhage werkzaam. 2) Zie over hem Haagsch Jaarboekje 1892, blz. 40. 8) Moniteur van 1813. ■’S-GRAVENHAGE IN l8l2. I91

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 199