VARIA OVER 1813 door Dr. FI. E. VAN GELDER. Historisch Gedenkboek, deel III blz. 1 103. Haarlem Erven Bohn. 1913- "CR is, na al wat er over de gebeurtenissen van 1813 reeds geplu- bliceerd is, ook over die welke in Den Haag plaats grepen, weinig reden om daarvan hier nog eens een relaas te geven. Ik kan daarvoor trouwens verwijzen naar het overzicht, dat ik samen stelde voor het derde deel van het onder leiding van Generaal Koolemans Beijnen uitgegeven Gedenkboek1). Toch zou het vreemd zijn als het Jaarboek van Die Haghe voor 1913 niet ook enkele gegevens aanbracht voor de nadere kennis van het jaar, waarop nu zoozeer de aandacht is gevestigd. Ik besloot daarom enkele der door mij voor bovengenoemd opstel geraadpleegde stukken, welke ook in haar geheel verdienen bekend te zijn, hier in afdruk te geven, van korte aanteekeningen voorzien daar, waar zij nadere toelichting behoeven. Het belangrijkste daarvan is zeker het eerste stuk: de memorie door den waarnemenden maire Faber van Riemsdijk over de ge beurtenissen in November opgesteld, aangevuld met de tusschen hem en enkele Fransche autoriteiten in de eerste plaats den prefect De Stassart, gevoerde briefwisseling. De memorie was niet onbekend. In 1864 toch heeft Mr. J. L. G. Grégory in een kleine brochureMr. J. C. Faber van Riemsdijk in de maand November i8ij, haar inhoud medegedeeld, mm of meer verkort. Sedert is meermalen naar haar gezocht, vooral om haar juisten tekst te weten te komen. Het geluk diende mij, daar zij in het bezit bleek te zijn van een bloedverwant van Mr. van Riemsdijk, Jhr. Mr. C. H.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 203